Recept på (jul) chokladkola?
Någon som har ett bra resept, de ska vara lagom hårda, inte för hårda inte för mjuka. Gud vilka krav jag ställer men nån kanske kan?
Någon som har ett bra resept, de ska vara lagom hårda, inte för hårda inte för mjuka. Gud vilka krav jag ställer men nån kanske kan?
Här vill jag också vara med...
Hoppas nån har nåt bra recept!
ingen?
Verkar inte som nån vet nåt bra recept.
Jag sökte lite på nätet och hittade detta recept. Har dock inte testat.
Chokladkola
3 dl socker
3/4 dl sirap (ljus)
3/4 dl farinsocker
1 msk smör
3/4 dl kakao
1/2 msk vaniljsocker
2 1/2 dl vispgrädde
Gör så här:
1.Blanda allt i en kastrull.
Koka sedan under omrörning tills massan är lagom seg.
(Prova genom att droppa lite i kallt vatten.När den går att rulla till en kula är den färdig.)
2.Häll upp allt i en liten smord långpanna och skär den i lagom bitar när den kallnat.
Linda in bitarna i smörpappar.
KULPROV
När man kokar knäck, kola och karameller är det viktigt att smeten kokat lagom länge för att det färdiga godiset ska bli så bra som man vill. Hemligheten ligger i smetens temperatur. Beroende på hur vid gryta smeten kokas i är det alltid svårt att ange en exakt koktid, ju vidare gryta desto kortare blir koktiden.
Enklast är att mäta smeten med en hushållstermometer. Vid 120-125°C är knäck- eller kolasmeten lagom kokt, vid 140-145°C får man hårda kolor med lite seg mitt i och vid 160°C är smeten karamellfast.
Har man ingen hushållstermometer får man göra kulprov dvs doppa lite av smeten i en kopp med kallt vatten. Går den att forma till en kula är knäcksmeten färdig. Går massan att bryta sönder men är lite seg är den lagom för hård kola och stelnar smeten genast och går att bryta är den karamellklar.