Inlägg från: Anonym (Svägerska) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Svägerska)

    Bra ursäkt för att stanna hemma?

    Jag måste ha en bra ursäkt för att stanna hemma med mina barn istället för att gå på släktsammankomst. Det står helt stilla i mitt huvud och eftersom ursäkten säkert kommer att granskas och ältas måste den vara mycket bra. Mina barn måste gå på den inte minst. Vad säger man?

    Situationen:
    Svägerska boende utomlands kommer hem har bjudit in till släktkalas. Svägerskan gillar inte barn. Vid tidigare tillfällen har hon skaffat film, popcorn och godis och raskt slussat in våra barn i ett avskilt rum. Helt ok för min del, men barnen tycker inte det är så kul och stannar inte kvar i rummet speciellt länge. Farmor tycker inte alls om arrangemanget och tillbringar tiden med barnen istället för med hemkomna dottern. Hon är med barnen i rummet och går ut med i trädgården och leker och struntar i kalaset. Svägerskan blir sur förstås. Farfar blir sur på farmor, dotter och barnbarn. Resterande släkt medlar och super sig sedan i missmod berusade och struntar i alltihopa. Jag vill inte gå på ytterligare en släktträff och absolut inte ha med mina barn dit. Ingen av de berörda låtsas med ett ord om att varje sammankomst hittills varit en katastrof så jag kan inte säga att jag tror att de kommer att ha det trevligare utan mina barn. Sa jag det skulle helvetet braka lös troligtvis.

  • Svar på tråden Bra ursäkt för att stanna hemma?
  • Anonym (Svägerska)

    Problemet är att denna släktträff alltid är väldigt trevlig och lyckad i eterhand. Alla och då speciellt svägerskan, svärmor och svärfar pratar länge om hur trevligt det var.

    Magsjukan har jag övervägt. Men mina barn känner till kalaset och det kommer att bli rätt svårt att övertyga dem om att de är sjuka.

  • Anonym (Svägerska)

    Skulle jag fejka magsjuka själv kommer bara svärmor och hämtar barnen för att jag ska slippa ta hand om dem när jag är sjuk och antingen ta med dem till festen eller stanna hemma själv. Vilket naturligtvis inte gör svägerskan glad det heller. Jag gillar min svägerska och eftersom hon bara är i Sverige någon vecka om året skulle jag gärna vilja göra henne lite glad någon gång. Svärmor å sin sida tycker att dottern är bortskämd och stroppig och bjuder gärna till lite extra för att reta upp henne. Det hade varit så trevligt om mina barn inte användes för det ändamålet.

  • Anonym (Svägerska)
    Ramborg skrev 2011-04-27 15:02:15 följande:
    Men barnen måste väl inte dra ut i trädgården med farmor? Antingen sitter de med i vardagsrummet med er andra eller så hålls de i filmrummet och leker eller kollar på film. Ta med leksaker, kritor, film som du vet att de gillar.

    Det är faktiskt lite ohyfsat av farmor att strunta i kalaset.
    Visst är det ohyfsat. Jag kan inte gärna spika fast henne i en stol bara. Hon avgudar sina barnbarn och det retar henne att de ska hållas lite separerade. Papper och pennor tar jag inte med. Vita golv och väggar  och importerade antikviteter från Kina och liknande saker gör det omöjligt.

    Barnen tycker att det är hur kul som helst att gå på kalas och bägge är av en social och snacksalig typ så att de skulle sitta och titta på film i fem, sex timmar är inte hållbart. Jag vill bara stanna hemma med dem så skulle det gå så mycket bättre. Men jag vill inte heller reta upp varken svärmor eller svägerska genom att säga rent ut att jag tycker att de beter sig som idioter när de inte kan umgås som folk.
  • Anonym (Svägerska)
    Anonym (1) skrev 2011-04-27 15:10:45 följande:
    Su du vill göra din svägerska glad genom att stanna hemma?
    Varför då inte säga som det är, att hon tycks störa sig på att dina barn är med så därför väljer ni att vara hemma så att hon kan få det "roligare".
    Jag tycker inte det är så konstigt att den som varit bosatt utomlands i många år och som nu har möjlighet att komma hem på besök ibland eter många år utan den möjligheten vill umgås mest med sina föräldrar och syskon. Det är inte så att hon sparkar småbarn på knäskålarna. Hon är en trevlig person som umgås med mina barn varje gång hon kommer hem på ett lite behärskat vis kan man väl säga. Hon gillar väl inte barn på fester så mycket helt enkelt. Jag hade gärna sluppit dem själv . Men en släktsammankomst kan inte ske utan barnbarnen enligt svärmor så skulle vi lämna barnen till barnvakt hade hon väl varit arg på oss ett år framåt. Dessutom hade hon säkert surat hela festen ändå.
    Ramborg skrev 2011-04-27 15:17:06 följande:
    "det är så roligt att farmor och barnen trivs så bra ihop, men jag har noterat att farmor lätt blir distraherad av barnen, så för att farmor och hemkomna dottern ska kunna umgås ordentligt stannar jag hemma med barnen. Jag och barnen kommer till farmor dagen efter istället och hemkomna dottern är såååå välkommen hen till oss nästa dag."

    Vad tror du?
    Möjligen. Jag ska nog testa. Skulle svärmor bli ilsk på mig så låter hon iallafall det inte gå ut över barnen. Hon är verkligen är fantastisk farmor, men troligtvis en rätt jobbig mamma.
  • Anonym (Svägerska)

    Kan bara säga att det inte gick något vidare. Svärmor blev arg minst sagt. Kommer inte barnen så tänker inte hon gå heller. Hon tyckte att jag på ett onödigt och otrevligt vis la mig i hennes och dotterns relation.

    Svärmor tycker att dottern är stroppig, otrevlig och bortskämd efter många år utomlands. Det har gått väldigt bra för min svägerska de senaste åren efter att hon verkligen kämpat sig fram i en mycket hård bransch under lång tid och hon lever på en helt annan nivå än vad vi andra gör. Hon har tex köpt en gård i närheten av svärmors hem för rätt stora pengar bara för att kunna ha någonstans att bo under den vecka om året hon tillbringar i Sverige. Denna gård har totalrenoverats och inretts med antikviteter. Detta tillsammans med att svägerskan har en helt annan syn på hur barn ska skötas än den mer vanliga här i landet har fått svärmor att helt gå i spinn. I de kretsar där svägerskan normalt umgås så tas barnen om hand av barnsköterskor och visas på sin höjd upp en stund om det umgås i hemmen. Svägerskan ska enligt svärmor lära sig att veta hut och att alla inte dansar efter hennes pipa hela tiden. Att jag inte gillar att mina barn används som uppfostrande inslag när svärmor vill uppfostra sin medelålders dotter var helt oväsentligt enligt svärfar som också blev indragen när jag försökte tala med dem.

  • Anonym (Svägerska)
    Anonym skrev 2011-04-28 12:38:06 följande:
    Finns där någon pappa till dina barn med i bilden? Vad säger han i så fall?
    Det finns en pappa. Han tycker att vi kan lämna barnen till barnvakt när han och jag pratar och tycker att de ska följa med när han och svärmor pratar. Har lust att sparka lite på honom. Helt värdelös i denna situation är han.
  • Anonym (Svägerska)
    Anonym skrev 2011-04-28 12:55:11 följande:
    Men kan ni inte lämna barnen till barnvakt när ni skall på släktmiddagen istället, barnen har säkert det roligare där, och ni kan skylla på att ni tycker att det roligare att vara utan barn eftersom ni inte träffar henne så ofta..
    Då vägrar svärmor att komma på släktträffen. Hon har redan erbjudit sig att vara barnvakt så att vi fisförnäma kan ha roligt utan våra "stackars barn". Hon tar detta med att barnen inte är så väldigt välkomna hårt och rätt personligt.
  • Anonym (Svägerska)
    Anonym skrev 2011-04-28 13:04:00 följande:

    Jag igen, men jag måste ändå säga att jag tycker att du har en fin svärmor som bryr sig så mycket om dina barn.


    Ja som farmor är hon toppen. Som svärmor också, faktiskt enda gången hon blivit arg på mig och skällt lite var nog igår när jag pratade med henne om festen. Som mamma är hon lite väl bister bara.
Svar på tråden Bra ursäkt för att stanna hemma?