Klär pojken i kläning
Kom igen nu. Någon?
skärp dig människa och inse att vad andras barn väljer att ha på sig har du inte ett förbannat dugg med att göra. OM hon tvingar på honom klänningen är det självklart inte ok, men om han vill ha klänning ska han naturligtvis få ha det.
Jag har faktiskt aldrig hört en pojkmamma säga att hennes son SKA ha klänning, utan enbart mammor som låter sina pojkar ha det om de vill. Däremot har jag i alla dessa "pojke-i-klänning-trådar" läst inlägg av hur många mammor som helst som säger att de aaaldrig skulle låta sin son ha klänning och att de skulle asgarva om de såg en pojk i klänning. Vem begränsar och tvingar sina barn, egentligen? Vem är det som är vidrig egentligen? För att använda TS eget uttryck.
Alla får vara som dem vill även de som vill klä sina flickor i "typiska flickkläder" och sina pojkar i "typiska pojkkläder"
Eller hur?? Eller har jag fel??!!!
Sen tror ju jag att OM det är så att soc bestämt sig för att starta en utredning så ligger det annat bakom, som TS har berättat för dem men inte valt att skriva i tråden.
Det är ingen som protesterar mot kön, har du egentligen förstått någonting?