Hjärntumör hos små barn...
MiLuna skrev 2011-05-15 09:01:45 följande:
Min son har eller rättare sagt hade en hjärn tumör. Vi ligger inne på Astrid nr. Dom tog bort den. Vi fick ingen hjälp tidigare efterson symptom för små barn är så diffusa. illamående, ont i huvudet, dålig balans, ingen aptid, trötthet. Det passar in på så många andra sjukdomar. Tack gode gud har vi äntligen fått hjälp dom tog bort tumören i Fredags.
Balansen för min son försämrades jätte fort på bara några dagar... han har alltid haft dålig balans.
Sjukvården är ja jag vet inte det bästa som finns men innan vi ens fick hjäp blev vi utskällda att vi inte ska komma med egna diagnoser men när vi visste att nåt var galet och när vi fick hem papper på att vi ska vänta i 2-3 månader fick min mamma nog och tog med honom till KS hon vägrade gå härifrån. och dagen efter blev det akut operation. vi ska lex anmäla för historien tar inte slut. Vi är tacksamma men vill inte att detta ska hända andra barn det vi fick gå igenom.
Var hos akuten för 3 veckor sen men dom sa att det är normalt att små barn har dålig balans, men eftersom vi var oroliga och dom inte kunde göra magnet röntgen på honom skulle vi få tid för uppföljning på varför han svimmade och hade dålig balans.
Fan, det var ju en tumör och vi fick ingen hjälp förens min lilla mamma tog tag i saken och sa nej han ska få hjälp. på en dag åkte hon runt till 4 olika ställen. Men hon vägrade att gå härifrån och ja då fann dom hjärn tumören som var stor och han hade så mycket vätska.
Stå på er!! ni som är oroliga. gör det ingen annan gör det för era barn!!!