Inlägg från: Anonym (Peter) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Peter)

    Min pojkvän har erektionsproblem - någon som gjort en utredning?

    Hallå!
    Jag såg att tråden är gammal men ändå inressant att diskutera.
    Själv så är jag 47år, gift sedan 10år en dotter på 12år.
    Jag känner av problemen som trådskaparen beskriver.
    Det är inte ofta jag får ett bra stånd längre (eller något alls), jag och frun har inte haft sex på runt 6månader nu och det är ganska pressad stämmning ibland, frun förstår inte när jag nämner att jag inte känner någon sexlust alls. Hon tycker att det kan inte vara något problem för en kille.
    Jag gick förra hösten till en specialist på erektionsproblem I min hemstad och tyckte inte att jag blev direkt välkommen.
    Läkaren var lite nonchalant och tyckte att han inte hade tid med flera patienter men lyssnade ändå på min beskrivning av problemet, en snabb undersökning, skrev ut recept på Cialis (funkar bäst om jag tar på kvällen och får hyfssat med sömn, då har jag lättare till erektion) och remiss på lite blodprover som skulle tas och ett "vi hör av oss när provsvaren kommit, hejdå" sammanlagt tid ca 10-15min.
    Ingen som hörde av sig därifrån och själv kände man sig lite bränd. Jag har inte ringt tillbaka heller men känner att man antagligen måste ta tag I "problemet" igen.
    Visserligen så tror jag att flera saker hänger ihop med problemet så som övervikt, stress, och dåligt med sömn (jag har en fru som drömmer mardrömmar om allt möjligt på nätterna, vaknar och skriker, får jag 3-4timmars sammanhängande sömn/natt så är jag glad, oftast blir det när jag sover på soffan), problemet börjar bli att man känner sig otillräcklig, självförtroendet minskar ordentligt.
    Ibland känns det som om kanske är bättre att gå skilda vägar då vi nu mera glider mer och mer ifrån varandra. Suget efter sex finns men självförtroendet för att ev. träffa någon annan finns inte och otrohet är inget alternativ I mina ögon.

Svar på tråden Min pojkvän har erektionsproblem - någon som gjort en utredning?