• Norlin

    Yoghurt

    Hejsan!

    Jag har en dotter som är 10 månader. Jag har börjat testa ge henne yoghurt, och hon verkligen älskar det... Igår åt hon 2 potioner, ca 2,5 dl sammanlagt.
    Är det okej att ge henne så mycket? Hon spyr upp lite av yoghurten efter ett tag. 
    Det är vanlig yoghurt som finns i alla affärer. 

  • Svar på tråden Yoghurt
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Min uppfatting är att det passar bra att börja introducera mjölkprodukter då barnet är runt tio-tolv månader. Livsmedelsverket rekommenderar dock lättprodukter även till små barn, då man vill minska på mängden mättat fett. Dessutom är det bra att använda D-vitaminberikade mjölkprodukter.

    Som mellanmål är mjölkprodukter bra. Det brukar även vara populärt att blanda i bär eller frukt, så får man större variation dessutom.

    Innan hon fyller ett år, skulle jag dock inte rekommendera mer än ett mellis, baserat på mjölkprodukter som huvudingrediens. Består kosten i för mycket mjölkprodukter (<1år), så är risken att järnintaget blir för lågt.

    Mvh Christine

Svar på tråden Yoghurt