• Ampin

    Sunwing Resort Makrigialos- Kreta

    Vi åker dit om en vecka! Kan ge mer info när vi kommit hem! Verkar vara fint på dvd´n man fick när man boka...

  • Ampin

    Vi fick en dvd där dom visade upp hotellet och resmålet så att säga... Fick den när vi bokade (i en Ving-butik), om du inte fått den så ring och fråga om de kan skicka en till dig!

  • Ampin

    OJ vad bra info mildamatildas, snällt att du delar med dig!!! Skönt att höra att det finns många tavernor ändå, jag var lite orolig för det, hon som jobbade på ving sa att det bara var en liten pytte-by med runt 5 ställen man kunde äta på, jag tyckte det lät lite... Just eftersom hotellet är så stort och det lär ju vara mycket folk där! Man vill ju gärna sitta på nåt mysigt och lite intimt ställe om kvällarna tycker jag! Men det lät ju bra. Några favoritrestauranger som du kommer ihåg och vill tipsa om? Åååhh, nu längtar jag ännu mer...!

    Vi är vegetarianer så vi har inte köpt något inclusive på hotellet, inte ens frukost. Antar att det finns frallor på någon supermarket i närheten, då är vi nöjda!  

  • Ampin

    Vi åker om en vecka (2/6) och kommer bo på Ocean club. Hoppas det hunnit bli varmt i pooler och i havet... 

  • Ampin

    Vi har nu för ett par timmar sen kommit hem från en superhärlig vecka i Makrigialos, ni som ska dit nu senare i sommar har verkligen något härligt att se fram emot!! Fantastiskt hotell, poolområde och strand!

  • Ampin

    mildamatildas - det gick superbra med maten, vi åt på olika tavernor varje gång, bla testade vi Porphyra som vi fått tips ifrån här i tråden! Mycket gott. Sen så gick vi till hamnen några kvällar också och åt, där fanns det många ställen att välja på och det var helt fantastisk utsikt var man än hamnde, alla restauranger låg så fint längs vattnet, helt underbart..! 

    Just det är ett litet tips för er som inte varit där innan, gå till hamnen i alla fall någon kväll, det är inte långt (tog 10-15 minuter att gå) och det var supermysigt!!  Säkert 15-20 ställen (pubbar, restauranger, glass-/efterrättsställen) som låg i rad längs vattnet och det var lite mer blandat med folk där än när man var på gatan precis utanför hotellet, vi hamnen så satt många grekiska familjer och åt, många britter och såklart en hel del skandinaver och tyskar också som hade gått från Sunwing Resort/tyska hotellet till hamnen för att äta. Vi tyckte det var kul att sitta där om kvällarna och titta på allt folk

    Det fanns nog ca 10 matställen/restauranger på gatan precis utanför/mitt över hotellområdet också och vi testade ett par av dessa med, det var också trevligt men det var (i alla fall när vi var där) ganska mycket "svensk-känsla", samma personer som satt i restaurangen som man pratat med vid poolen tidigare under dagen... Visserligen trevligt det med...

    Ja överlag kan jag bara säga - jag förstår att det är ert smultronställe mildamatildas!! SÅ fint det var där, vi bodde på oceans beach club och hotellet var superfräscht, helt nyrenoverat och kändes som om man var i ving-katalogen, så fint var det. Poolen var stor, fräsch (aldrig varit på ett ställe med så ren pool, kanske beror på att det var tidigt på säsongen iof?) och uppdelad i många roliga sektioner, och det var jättebra bad även för vår lilla ettåring.

    Och tipset om kvinnan nere på stranden som serverade toast, burgare och underbar grekisk sallad var vi jättetacksamma för, köpte lunch där flera gånger!!

    Det var inte alls särskilt mycket folk överlag, bara ca hälften av solstolarna på poolområdet var "tagna" och det var aldrig problem att få solstol på stranden eller bord på hotellrestaurangen, kan ju såklart bero på att säsongen inte börjat riktigt än, men det var skönt att slippa vara ute i god tid för att få solstol och så. 

    En grej till för er som ska dit, på vägen mot hamnen (när man går ut från hotellet går man till vänster, det kommer en liten nerförsbacke och sen på höger sida av vägen, ca 3 min promenad från ocean beach club) så fanns ett enligt mitt tycke underbart grekiskt konditori med massa små fina bakverk, småkakor och chokladpraliner, billigt var det också. Istället för att ta efterrätt på restaurangen så köpte vi något sött där, så goda grejer alltså... Köpte kanske 5-6 kakor/praliner för 2 euro. Det hette något grekiskt men ni kommer inte missa det, ser väldigt modernt och upplyst ut och har massa limegröna plaststolar utanför som en servering. Värt att testa om ni tycker om kakor och choklad!

    Oj, vad långt det här blev, sorry....
     

  • Ampin
    Lillismaj skrev 2011-06-11 15:32:52 följande:
    Å tack! Vad snällt att du berättar. Det är precis sånt här man vill läsa.
    Vi bokade en resa dit igår. Vi ska bo på Ocean beach club, 2 veckor i augusti.
    Var bodde ni? Hur såg OCB ut? Var det fint? Ser så fint ut på bilderna!
    Så roligt att ni bokat resa!!

    Vi bodde på just ocean beach club, det var verkligen superfint. Helt nytt allting, fräscht rum, skön säng, dubbla monster-duschar i badrummet... Restaurangen var jättefin den med, bord både utomhus med utsikt över havet, inne på en mysig liten innergård eller under tak för lite ac-svalka... Vi testade dock aldrig buffén/maten. Vi kom mycket billigare undan (och trevligare tyckte vi) att äta ute på reatauranger i närheten. Vi gjorde av med 4000 totalt på hela veckan, restaurangbesök, solkräm, supermarketbesök - allt inräknat. Riktigt lite tyckte vi, hade nästan räknat med det dubbla... Så det var ju gött!
  • Ampin
    HeartsOnFire skrev 2011-06-11 19:39:29 följande:
    Hur många gånger gick ni på restaurang?
    Åt ni ute på restaurang till lunch och middag?
    Vad kostade ett restaurangbesök/person?
    Vi gick på restaurang alla kvällar. På lunchen tog vi något lättare som en sallad/toast eller liknande, oftast nere hos kvinnan som hade ett litet matställe nere på stranden.

    Jag är vegetarian så då blir det betydligt billigare med huvudrätten - fyllda paprikor och tomater ("Gemista") kostade 5-6 euro på de flesta ställen. Andra vegetariska rätter 6-8 euro. Min man åt mycket fisk och skaldjur och oftast kostade det 7-11 euro. Förrätt tog vi alltid, grekisk sallad ca 4 euro, vitlöksbröd 2 euro, tsatziki 3 euro... Efterrätter som banana split mm kostade 4-5 euro. Läsk, öl eller ett vinglas kostade ungefär samma, 2-2,5 euro.
  • Ampin
    Lillismaj skrev 2011-06-11 20:04:24 följande:
    Låter super!
    Vi har inte heller bokat all inclusive/inclusive. Tycker det är så kul och gå ut på olika trevliga restauranger som ligger nära havet.
    Vad hade ni för rum? Vi har small family svit med havsutsikt.
    Var det nära till stranden?
    Fanns det något ställe i närheten som man kunde köpa gyros på?
    Hoppsan nu blev det visst många frågor.
    Jag håller med dig, tycker också det är mycket av charmen att gå ut och äta till lite olika ställen om kvällarna!
    Ok, då hade vi ett likadant rum som er, de var fina tyckte jag, direkt när man kom in, i hallen, så var det liten kokvrå med kyl/frys, mikro, kaffekokare, vattenkokare och spis. Fanns bra med porslin, bestick mm. Sen var det ett rum med en dubbelsäng, soffa (som man även kunde sova i som en enkelsäng), TV, och en hel del hyllor. Stor balkong. Riktigt fint!

    Yepp, det är nära stranden. Ligger precis vid stranden, bara det att det nog från början varit en klippa och mer eller mindre "stup" rätt ner till stranden så att säga, så man måste gå ner för en ganska så brant gång för att komma ner till playan! Men det tar inte mer än en-två minuter.

    Och det där med gyros - ingen aning... Är vegetarian så hade inte ögon för sånt...
  • Ampin
    Lillismaj skrev 2011-06-21 15:26:46 följande:
    Va vad nu då? Är det ingen som har skrivit på över en vecka?
    Jag kom hem från Kreta idag. Vi bodde utanför Chania och har haft det uuunderbart. (Det råkade visst bli Kreta två gånger den här sommaren eftersom vi hittade billig sista minuten resa förra veckan, och vilken tur vi hade, bodde supefint precis vid havet).
    Derprimerande att komma hem till detta väder så jag slår på datan och drömmer mig bort till augusti och Makrigialos. Jag vill höra hur ni haft det ni som varit där!
    Nämen attsingens vad härligt! Inte illa med två Kretasemestrar på en sommar. Lyx! Får man fråga vad ni fick betala för sista minuten-biljetterna? Vi har åkt en del sista minuten innan, men nu har vi blivit lite nojiga när vi har barn med... Men ni åkte med barn va? Oftast hamnar man ju faktiskt på superfina ställen trots att det är ospecificerat...
  • Ampin
    Lillismaj skrev 2011-06-22 21:07:21 följande:
    Vi betalade 1595:-/person och åkte från vår stad så vi slapp all utlägg för resa till Stockholm och parkeringen där.
    Vi var också lite nervösa men tänkte som så att vi chansar och blir det totalfiasko så betalar vi för att byta hotell på plats.
    Vi fick en tvårumslägenhet på ett hotell som hette Corinna Mare (fritidsresor). Det var jättefint! Jag åkte med min treåriga dotter min bästa kompis och hennes treåriga pojke. Barnen hade så roligt!
    Det jag kände var lyxigast var att man såg rakt ut mot havet från poolerna och så får vi det nog på Makrigialos också. Utsikt över havet slår allt!
    Nämen jäklar vilket kap!! Härligt när man blir positivt överraskad Ja, att ligga i poolen och titta ut över medelhavet är ju inte fel... Vilken sommar att få uppleva det två gånger!
  • Ampin

    Jag hade valt enrums på OBC med direkt poolaccess! Är kanske lite partisk dock eftersom jag bodde på OBC och tyckte det var helt fantastiskt, nyrenoverat och galet fint poolområde. Vad jag förstått så är Zeus inte nyrenoverat och poolområdena ligger vid OBC respektive Apollon, Zeus ligger liksom mittemellan så man får ju gå en liten bit då för att komma till ett poolområde (några minuter bara, men ändå...). Jag tror Zeus kanske är bättre om man mest vill hänga vid stranden! Och det där med direkt poolaccess är ju inte fel heller, bra om man har lite äldre barn, jag hade lätt valt det!

  • Ampin

    Haha, andra aspekter som jag inte tänkte på... Ja, både plus och minus på båda ställena!!

  • Ampin
    sannasvan skrev 2011-07-13 21:11:28 följande:
    De säger att sängarna ska vara 110, så de ska väll funka ändå.

    En helt annan fråga!
    - Vad kostar det i supermarkets? Vi funderar på att köpa egen frukost istället för att lägga på frukost på hotellet.

    För hotellets frukost för 2 blir runt 1100 kronor, typ 200 kr / dag och person.
    Då känns det mer värt att köpa egen frukost man kan äta i rummet eller på balkongen, den tid man själv vill. I lugn och utan massa stim.

    Så - kort och gott - vad är priset på supermarkets?

    Om vi vill ha några bröd, lite pålägg och massa frukt (melon, druvor och massa sånt!)
    - tror ni det blir dyrare eller billigare att köpa egen frukost varje morgon? 
    Helt klart blir det billigare att köpa på supermarkets, priserna är ungefär som på livs här i Sverige. En fralla ca 3 kr, en liten en engångs-marmelad 2 kr, en liter juice 20 kr...

    Vad gäller dubbelsängen i small family på OBC, vi bodde i ett sånt rum och vi hade inget sängbord emellan. Dock så var det egentligen två stycken små sängar som de helt enkelt placerat bredvid varann, men vi tog bara bort täcket som de vikt in mellan sängarna och föste ihop dem så de var dikt an, sen så var det inga problem  alls. Vi låg med en liten en emellan oss, skarven märktes inte alls om man hade ett tredje täcke liggandes i mitten som man låg på iaf... 
Svar på tråden Sunwing Resort Makrigialos- Kreta