kräkning
Hej!
Jag var med om en otäck händelse igår och undrar om du har någon erfarenhet av detta??
Jag satt och skulle mata min dotter som är 8 månader. Efter första tuggan verkade hon inte vilja ha nå mer men lyckades få i henne ett par skedar till, sen började hon kräkas massor, de sprutade ur henne. Hon blev blek och kallsvettig och stånkade efteråt, trodde först hon var hård i magen men då brukar hon inte stånka på de viset. Hon blev gnällig och efter en liten stund såg de ut som hon skulle somna/tuppa av.
Som tur va satt vi i cafeterian utanför barnakuten!(var på sjukhuset i annat ärende) så vi gick dit. påvägen dit var hon jätte slö och blek och när vi satt i väntrummet försvann honn igen och var okontaktbar, fick peta på henne så hon skulle hålla sig vaken. Fick komma till en dr ganska snabbt och hon började också kvickna till. Deras teori var att kräkningen berodde på något magvirus och slöheten efter var en reaktion av nervsystemet (vagusreaktion). Detta var vanligt sa dom och därför undrar jag om du har erfarenhet av detta?
Hon har ju varit sjuk förut och kräkts mkt, men aldrig blivit så här så ja blev lite fundersam. Kräktes inge mer efter heller så något virus vet jag inte...De kan inte varit någon anfall?
Blev en lång historia, men tacksam för svar!