• telgebo

    Så rädd att något ska gå fel

    vargaa skrev 2011-06-16 15:43:28 följande:
    Som sagt, väl inne på förlossningen har man ctg:n på hela tiden. Den övervakas till och med när ni är ensamma i rummet. Den är uppkopplad så att de kan se den från ett kontrllrum av ngt slag tror jag, det sa bm till mig när jag låg på förlossningen iaf. Tror att det är väldigt ovanligt att ett friskt barn råkar illa ut under en förlossning på sjukhus i sverige. Dom har beredskap för det mesta och ett snitt kan dom göra riktigt fort om dom skulle behöva.

    Hoppas din oro inte blir för jobbig, men vill tillägga att nog nästan alla som väntar barn oroar sig en hel del över det och annat. Även jag själv när jag väntade dottern. Det hör till. :) Ändå går det bra för dom allra flesta. Det gör det säkert också för dig.
    Man har inte CTG hela tiden under en förlossning, det kan jag skriva under på som närvarat under en hel del och även fött barn själv.
    Gravid v.23+4 BF 23/10 Bara 114 dagar dit
Svar på tråden Så rädd att något ska gå fel