7 åring som är rädd för döden.
Min snart 7½ åring pratar ofta om döden, hon är rädd för den och till skillnad från när jag var det som barn (minns det väldigt väl) så är hon rädd att hon ska dö, jag var rädd att mamma och pappa skulle dö.
Jag vet inte riktigt vad jag ska säga eller hur jag ska hantera det, något måste vi ju säga när hon blir ledsen, och man kan ju inte säga att hon inte kommer dö, men när jag säger att hon kommer dö men inte på vääääldigt många år så blir hon ju ledsen. Det kommer ofta upp på diskussion innan läggdags.
Försökte få en kontakt med kuratorn på hennes skola, men hon hade inte ens tid för mig över telefon eller mail innan sommaren utan hänvisade till BUP.
Har ni barn som är rädd för döden? Hur hanterar ni det? Vad säger ni? Kan någon rekomendera någon bok? Vad som helst. Vi är lite desperata här hemma. :(