Inlägg från: villsågärna38 |Visa alla inlägg
  • villsågärna38

    Varför är försäkringskassan så dålig?

    snötnos skrev 2011-06-22 21:26:31 följande:
    Hade ett tillägg under punkt 4.

    1. Skaffa bank-ID om du inte redan har det. Då kan du logga in på F-kassans hemsida. Komplettera med dina kontaktuppgifter och bankkonto

    2.. Om du är anställd: Be F-kassan skicka blankett 8010 till både dig och maken - "Uppgifter Inkomst och årsarbetstid för en anställd" - detta ska arbetsgivaren fylla i. Ta kopior innan du postar iväg det! Försäkringskassan kan slarva bort posten ibland...  Kolla efter några veckor om det har registrats på "Dina sidor", ring annars för att kolla om blanketterna har kommit fram. Har de inte fått blanketterna, så skicka om.

    3. Be F-kassan om blankett 2540 eller 9954 - Ansökan om adoptionsbidrag. Den ska finnas på F-kassans hemsida som pdf, men tyvärr går det inte att öppna detta dokument. Den ska fyllas i och skickas tillbaka när ni har fått barn/-en men senast inom ett år. OBS beställ 2 blanketter om man adopterar syskon.

    4. Be F-kassan om blankett "Begäran om tillfällig föräldrapenning uttag av dagar i samband med barns födelse/adoption - en blankett för dig och en för maken.
    Den här är lite tricky... du ska dels helst anmäla detta elekroniskt, men eftersom det gäller adoption så kan man tydligen inte göra det i alla fall... (eller?). Pappersblanketten ska man fylla i och skicka in samma dag som man får barnet i sin vård MEN man måste skriva i barnets personnummer - och det får man inte förrän flera veckor senare när man har anmält barnen till skattekontoret. Man kan alltså börja med att skicka in blanketten UTAN personnummer för "hinna med att skicka in pappret i tid" men sedan skicka om samma blankett igen när man har fått personnummer för barnen.

    Beställ för säkerhets skull också blankett 7430 "Ansökan om tillfällig föräldrapenning under utlandsvistelse". (den kan tyvärr inte heller laddas ner som pdf från hemsidan... kommer bara ett tomt ark. Skicka in det här INNAN ni åker utomlands för att hämta barnet/-en. Eventuellt är det denna blankett som är den rätta... vem vet?...

    5. Skicka kopia på domstolsbeslutet eller annat dokument som styrker att barnen laglit är era barn till Försäkringskassan. Man ska INTE skicka medgivandeutredning, barnhemsrapport eller annat som innehåller personlig/konfidentiell information om sig själv eller barnen, trots att vissa har fått det beskedet från handläggare på F-kassan.

    6. När barnet har fått personnummer ska (enligt andra) det vara möjligt att sköta anmälan om föräldrapenning direkt på F-kassans hemsida.
    Stort tack för bra research!!! Kram
  • villsågärna38
    chatnoir skrev 2011-06-28 16:39:02 följande:
    Varför ska FK ha familjens medgivande?! Medgivandet är ett dokument som beskriver familjesituation mm i detalj, men som inte öht betyder att familjen ifråga har fått eller kommer få barn. Det enda medgivandet säger är att socialtjänsten (hemutredarna) har funnit paret lämpligt att ta emot ett adoptivbarn. I samband med att man får barnbesked får man något som kallas "Socialnämndens samtycke", som hemutredaren ska fylla i för att ge sitt godkännande till att familjen får ta emot just det barn som blivit utsett till dem. Detta dokument visar alltså att familjen har blivit tilldelad ett barn och att socialtjänsten har godkänt att adoptionsprocessen får fortsätta. FK borde inte behöva något annat dokument för att starta ett föräldrapenningärende och i vårt fall var det lyckligtvis det enda som krävdes (inser att vi hade väldig tur!).

    Länk till dokumentet:

    www.socialstyrelsen.se/blanketter/Documents/5...
    Kanske är FK:s text otydlig men jag hade tolkat det som att det var just beslutet om medgivnade de var intresserade av dvs samtycket och inte hela medgivandeutredningen.
  • villsågärna38
    Försäkringskassan skrev 2011-06-28 13:28:39 följande:

    Jag beklagar att du har fått ofullständig information angående adoption.


     När man adopterar ett barn så ska man skicka in socialnämndens medgivande om adoption till Försäkringskassan.


     När medgivandet har kommit in till Försäkringskassan, startas ett föräldrapenningärende och vi skickar ut informationsbrev och en blankett 5033 Uppgifter Inkomst och årsarbetstid för en anställd som arbetsgivaren ska fylla i.


     På vår webbplats kan man ansöka om föräldrapenning med e-legitimation när man är förordnad vårdshavare till barnet och barnet har fått ett personnummer.


     Om man vill ansöka om 10 dagarna i samband med att man får barnet i sin vård i det land man ska adoptera barnet ifrån så måste man ha ett medgivande från Försäkringskassan innan man åker.


     Anmälan ska göras senast samma dag som man begär ersättning för.


     Ansökan om adoptionsbidrag 2540 finns på vår webbsida. Man kan använda vår webbassistent Hanna för att enkelt ta fram ansökan.


     I mitten av oktober kommer en webbaserad utbildning om föräldraförsäkringen att finnas på vår webbplats. Den kommer även innehålla bra information för den andra föräldern eller den som ska adoptera.


     


    Mer information finns i bifogade länkar:


    www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/...


     http://www.forsakringskassan.se/nav/ab2aa0148189319 9e3812fe3587be27f


    Hälsningar
    Maja, specialist.


    Många frågetecken just nu kring ditt svar. Kan du förtydliga? Är det samtycket eller utredningen ni vill ha in? Personligen tycker jag att det låter helt galet om ni ska ha hela utredningen så jag hoppas att det är själva samtycket/beslutet isf som du menar.
  • villsågärna38
    Försäkringskassan skrev 2011-07-08 15:20:20 följande:
    Hej!

    Tack för era synpunkter och intresset i frågan.

    Vi styrs av innehållet i Socialförsäkringsbalken och där står följande:

    7§ Med blivande adoptivförälder avses i denna balk den som efter socialnämndens medgivande har tagit emot ett barn för stadigvarande vård och fostran i sitt hem i syfte att adoptera barnet.

    Det finns mer att läsa om detta i Socialförsäkringsbalken Kapitel 11 4§.

    Vi är tacksamma för alla inlägg och har för avsikt att göra informationen tydligare på vår webbplats.
     

    Hälsningar
    Maja, specialist


    Tack för info! Om ni framöver på hemsidan skriver att ni med medgivande menar socialnämndens samtycke och inte hela medgivandeutredningen så borde ju alla frågetecken vara ur uträtade
Svar på tråden Varför är försäkringskassan så dålig?