Lowika skrev 2011-06-23 08:08:34 följande:
Jag har nog ganska bra koll på kostråden. Men just köttet läste jag nog bara den första delen av rådet "ät inte rått kött", det är ju först lite senare i meningen man specificerar kyckling, fläsk etc. Och de grejerna är ju självklara även som ogravid!!!! Man blir ju lite osäker, när inte nötköttet nämns. Tycker det borde stått; nötkött är ok, sist i meningen eller nåt
Sen tycker jag att många koncentrerar sig på vad man INTE ska äta. Istället för att kanske fundera på vad man BÖR äta. T.ex. har jag försökt öka min fisk-konsumtion, naturliga järnkällor mm för att få i mig viktiga näringsämnen som man kanske slarvar med annars.
Nötköttet nämns rätt tidigt.
"Ät inte rått kött. Genomstek köttfärs, fågel, lamm, gris och vilt.
Rått kött från lamm, gris och vilt kan innehålla toxoplasmaparasiter. Toxoplasma dör när den hettas upp till 65ºC, det vill säga när köttet är genomstekt eller genomkokt.
Nötkött innehåller sällan toxoplasma och därför är det inte lika viktigt att genomsteka helt nötkött. Helt lamm och viltkött som har varit fryst behöver inte heller genomstekas, eftersom parasiten dör vid djupfrysning. Köttfärs däremot bör alltid genomstekas, på grund av risk för skadliga bakterier."
www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Bakterier-virus-och-parasiter/Parasiter/Parasiter-i-kott/Toxoplasma-gondii/