Har ni gjort "The Baking Soda-Test" för att kolla om ni väntar en pojke eller flicka?
Jag går in i v 11 idag (10+0) om vi har räknat rätt, kanske man ska göra detta test snart? Spännande! =P
Jag går in i v 11 idag (10+0) om vi har räknat rätt, kanske man ska göra detta test snart? Spännande! =P
Jag testade idag (10 + 3), och det hände ingenting med blandningen, förutom "fartbubblor" när jag hällde i kisset i muggen. Använde mig av en gammal proteinshaker i plast i brist på annat ;)
Alltså ska det enligt detta test bli en tjej, det visar även det kinesiska testet samt några andra test jag gjort på nätet. I kroppen har jag dock hela tiden känt att det blir en pojk, men det är min första grav så vad vet jag :)
För mig blev det inget skum eller pys alls, precis som Mmmbop skriver :)
Grattis Janni! :) hoppas allt gick bra!
Nu får ni hjälpa mig att tyda detta. När jag testade i v 10 så hände INGET, nu i v 15 blev det en liiiiten skumlinje längs kanten på muggen. Jag cirkulerade glaset lite lätt för att det skulle blandas, kan det ha påverkat? Inget pys eller så. (Skumlinjen är lite högre än vätskenivån på bilden för jag råkade vicka glaset lite när jag fotade).
Haha, det ser ju ut som öl nästan... =P
Ja jag tror ju att det bor en pojke i magen, ska testa längre fram, om några v tänkte jag :)
Grattis Satine! :) vad är det för test med råmjölk du menar? Jag har inte sett nåt om det iaf, blev nyfiken :)
Ok :) då ska jag skriva ner det så jag kan testa när/om mjölken börjar läcka ut :)
Jag har läst att hög o putande mage är killmage, och låg och mer "rund åt sidan-mage" är tjejmage. Men det står ju olika överallt och är säkert bara myter ändå :P
Grattis till pojken då Sandrah! :)
Mmmbop, vad roligt att testen verkar stämma för dig! :D
shadow83: grattis till pojken! :)
Grattis till dig också MigSjälv! :)
Igår natt födde jag en TJEJ (i v 31+0!!) och testet visade tjej båda gångerna, så för mig stämde det!! :) Blev bara ytterst lite skumkant ena gången, som väldigt avslagen öl :P Andra gången hände absolut ingenting!
Jag tror jag testade runt v 10-11 och sen nångång före v 20 har jag för mig!
Jag fick inget skum och inget pys och det blev en flicka :)såg ut ungefär som avslagen öl :P med en vit rand längs kanten.
Liten fru, samma för mig, fast utan ljud. Det blev en tjej :)