EmmyWahnberg skrev 2011-08-12 00:33:44 följande:
Okej :) Det där med minskad hjärtklappning lät inte fel, brukar börja min ångest med att jag hör ina hjärtslag och tror att något är fel med hjärtat vilket leder till att det börjar klappa as fort och så går det runt. Vad sa ni för att få starkare medicin? Ska jag bara ringa och säga att mina tabletter inte ens känns av och att dem verkligen inte tar bort ångesten eller hjälper vid en panik attack, kommer dem att förstå?
Får ringa imorn... Blir bara lite trött men ångesten och oron är kvar. Sorry att jag klev in på ett hörn med mina frågor :P Fick föresten Anti depp, SSRI mot ångesten som jag ska äta varje dag, men är tveksam, en biverkning i början kan vara kraftig ångest och det vill jag verkligen inte :/
Jag fick Alprazolam & Venlafaxin 75mg.
Åt A. i 21 dagar, den skulle hjälpa direkt & motverka biverkningar på V som tar tre veckor att sätta sig.
Alla verkar få olika mediciner. Jag känner ingen som äter samma som mig & de jag känner som får ssri har ingen samma. Krångligt tycker jag. Gillar att "jämföra" saker.
Jag fick hemska biverkningar med ångestattacker & att det brann i huvudet ut i armar redan på söndagen. Började äta en lördag. Jag hade uppfattat att man skulle bli sämre efter vecka.
Åkte in till vc på söndagskvällen fick då en så bra läkare som verkligen förklarade för mig & min man vad jag åt.
Han sa att det var en riktig "hästkur". Tror det är enormt viktigt att man är förberedd & har kontakt med någon på sjukan som kan förklara & lugna när det sätter in.
Jag gick på akupunktur 3ggr/ vecka då & den sköterksan va helt underbar & bara att prata en stund med henne hjälpte mig så mycket!!!!
Första veckan var faktikt hemsk. Jag mådde illa, ännu mer yrsel, orolig, kunde inte sova.
Sen blev det bättre & när slutade med A efter 3 veckor märkte jag vidunderlig skillnad!
Jag har fungerat ganska nära normal efter det.
Känner oro ibland på eftermiddagarna & är absolut inte "frisk", jag har en hel del att jobba med som legat i botten för detta men är på god väg tillbaka!
Börjar jobba ett par timmar om dagen den 25:e.
Vill tillbaka till vardagen igen, även om det skrämmer mig lite.
Nu i efterhand hade jag nog läst på lite mer. Pga, semestertid i sjukvården har jag haft olika läkare hela tiden, gemensamt för alla utan "min" läkare verkar vara att de nadra tre reagerat på de mediciner jag fått.
Känns som de tycker de är väl starka, men vet inte om de menar alprolozamen eller vanlafaxinen som jag ska äta ett bra tag nu.
NU mår jag iallfall så mkt bättre så tycker det var värt de två/tre skitveckorna jag hade när jag började med dem!