Inlägg från: swisch |Visa alla inlägg
  • swisch

    Prislapp på barn?

    MamaInternational skrev 2011-07-10 12:21:58 följande:
    Funderat över det där med att adoptivföräldrar kollas noga upp. Varför? Är ickefruktbara mindre bra som föräldrar eller vad???? Tycker det finns så många biologiska vilka är helt värdelösa föräldrar ju!
    Reagerade i början men tycker nu att det är bra. Jag tänker såhär:
    Man får ju ansvar för ett barn som någon annan inte bedömer sig kunna klara av. Om man lämnar ett barn för adoption av fattigdoms skäl vill man inte att barnen ska hamna i en massa ekonomiska bekymmer. Om problemen är droger och kriminalitet vill man att de nya föräldrarna ska bevisa sig inte ha någon kriminell bakgrund. Det är ett annat lands myndigheter och en annan bioförälder som ger dej som adoptiv förälder livslångt ansvar för det finaste som finns.

    Sen är det ju rättvist också för barnen kollas noga. Ålder och hälsa ska stämma och  mycket ska kollas innan barnet accepteras av adoptanten.
Svar på tråden Prislapp på barn?