Anonym (pojkflickan ts) skrev 2011-07-06 14:09:25 följande:
Jag är 25 år och har aldrig tankat en bil i hela mitt liv. Ska jag åka någonstans själv och bilen behöver tankas så får min man åka och tanka den först för jag har ingen aning om hur man gör. Jag kan ju tänka mig att åka till bensinstationen och be de som jobbar där att tanka den, men jag vill inte störa dem i sitt jobb.
Det skulle ju bara ta dig ungefär 5 minuter att lära dig att göra det, det är som sagt inte särskilt avancerat. Du skulle då få en annan frihet och detsamma gäller din man. Att du inte
behöver göra det är inte en anledning för att inte
kunna göra det.
Att jag kan laga mat betyder inte att jag måste göra det, om min framtida partner vill laga all mat får hon så gärna göra det, om inte så kan jag göra det eller så delar vi på det. Men jag kan som sagt göra det om det behövs/om jag vill. Ingen kunskap eller färdighet är i onödan.
Anonym (pojkflickan ts) skrev 2011-07-06 14:09:25 följande:
Jag tycker om att könen har olika "uppgifter", att vi är beroende av varandra för att vårt liv ska fungera tillsammans. Ville jag leva i ett förhållande där båda parterna gjorde samma sak/lika mycket så kunde jag lika gärna leva ensam eller vara lesbisk.
Man kan som sagt komplettera varandra ändå, din man kan vara duktig på att ordna med bilar och andra klassiskt manliga färdigheter men det betyder inte att det är bra att du inte kan det.
Samexistens där man kompletterar varandras färdigheter och kunskaper är inte detsamma som beroende av varandra. Jag ser många fördelar med det förra men inte en enda fördel med det senare.
Samexistens är inte beroende, beroende är inte samexistens.