Inlägg från: Snällspiken |Visa alla inlägg
  • Snällspiken

    Skryt skryt skryt!!!

    Min son, två år i januari, känner igen och kan säga alla siffror 1-12, snabbt som blixten! Flera av siffrorna kan han dessutom på franska (maken är fransk). 

    Upptäckte det igår när vi övade med dottern, snart fyra. Hon var som vanligt ointresserad och tittade ut genom fönstret när pappan höll upp sifferklossarna, då hoppade sonen plötsligt otåligt in och började ropa ut svaren!

    På dagis fick de "testa" idag och de tyckte också att han var duktig. 

    Bägge barnen har f.ö. pratat mer eller mindre grammatiskt korrekta sjuordsmeningar vid 1,5 års ålder så det är en myt att pojkar eller tvåspråkiga barn är sena, tror jag... baserat på mitt minililla statististiska underlag ;) 

    Sen tycker jag det är jättekul med en liten knappt-tvååring som hittar på egna låttexter och små ordlekar för att förnöja sin omgivning (och stundtals kyliga storasyster!).

    Hatten av för en bra tråd! 

Svar på tråden Skryt skryt skryt!!!