Inlägg från: Kajsa Anka |Visa alla inlägg
  • Kajsa Anka

    Syjunta för gravida!

    lalasmama skrev 2012-09-29 20:36:28 följande:
    Coolt och smart! Lättast är nog att mäta på Ikea! Där mäter ju folk allt möjligt!! (de har ju tom måttband och papper å pennor) ska dit i veckan men någon annan hinner nog före..

    Ikeas kundvagn mätte jag i går för just detta syfte.

    Barndelen som de sitter i var i följande mått.

    Höjd 29cm
    Bredd 37 cm

    Hela bredden tills vagnens slut var 52 cm

    Jag har följt denna tråden ett bra tag men inte skrivit förrän nu.  
  • Kajsa Anka
    Pluttfamilj skrev 2012-09-30 05:39:33 följande:
    Fast har inte Ikea speciella kundvagnar, här har de bälten bland annat vilket jag inte sett någon annanstans?

    Nej detta var en helt vanlig kundvagn utan sele för barnet. PÅ min IKEA finns det ing selar längre i kundvagnen, utan då får man ta en vagn som är en bladning av en kundvagn och en barnvagn och hänga en IKEA påse under.
    Men jag har även mätt på ICA Maxi. Det är bästa är att göra lite lite större så det passar på alla kundvagnar. En del affärer har ju större vagnar än andra.
  • Kajsa Anka

    Nu har jag gjort nålat klar för att sy ett kundvagnsskydd.
    Jag köpte 4 barnkuddfodral från IKEA och skydde ihop dom fast lämnande hål för benen.
    Sedan en barnkudde som passar i barnkuddfodralen i 2 av barnkuddfodralen, en att sitta på och en att ha bakom ryggen. De andra 2 kommer sitta på baksidan delen och framför där vi har händerna när vi kör.

    Får se hur det blir. 

Svar på tråden Syjunta för gravida!