Eleonor01 skrev 2011-07-19 22:44:31 följande:
Jag har haft din kroppstyp eller vad jag ska kalla det. 163cm å 106kg. Har idag gått ner till 70kg. Jag provade sådana klänningar när jag vägde som mest men inget satt bra. Mitt råd e att inte beställa från annat land utan köpa ifrån nån butik här i Sverige som du kan prova i. Men om du nu ska beställa så tvåan tror jag du kommer se störst ut i men det e nog den som kommer passa bäst din kroppstyp.
www.bluecrownfashion.com/
Denna butiken var jag i å det fanns stora storlekar. Ett tips bara. E det till ditt bröllop så tulla inte på klänningen bara för det kanske blir billigare.
Grattis förresten :) å lycka till
Dem kanske har större storlekar det vet jag inget om, men jag köpte min brudklänning där och var nöjd tills jag bad dem göra lite ändringar tex drapering påmagen dem förstörde tyget, använde billiga fula pärlor fast jag bettom andra. Dem blev klar med klänningen två veckor innan bröllopet jag grät när jag gick ur affären. Tur har jag en kompis som syr otorligt bra hon fixade dreperingen och andra pärlor men hon sa att dem förstört tyget på magen inifrån.
Ville bara berätta min erfarenhet därifrån.