• Visslaren

    Min man är jägare!!

    Om du inte kan omvända honom, vilket du nog inte kan, så kanske det är bäst om ni går skilda vägar, skulle jag tro. Jag som också är vegan hade aldrig heller kunnat vara med någon som var jägare, det hade gått emot alla mina principer. Dock så är jag gift med en man som övergav sitt köttätande nästan helt när han träffade mig för 8 år sedan, han har aldrig ätit kött hemma hos oss eller ens i mitt sällskap (även om jag sade att det var okej, det var hans eget val), utan de enda gångerna som han stoppat i sitt kött  är när han rest upp till Norrbotten till sina föräldrar som däremot jagar. Men hade aldrig kunnat acceptera om han jagade själv. Vi har tre barn som får både vegansk och vegetarisk kost och har fått det ända sedan de kom till världen, och det fungerar utmärkt. När de har kunnat föra sin egen talan har de dock fått välja om de velat äta älgkött och fisk de gångerna som vi varit uppe i Norrbotten, men ingen av dem två tycker om det. Så mitt förslag om du väljer att stanna hos honom, är att föreslå med honom om att han inte äter köttet i ditt sällskap och inte håller på med det heller framför dig? 


    Det är bara med hjärtat man kan se ordentligt. Det viktigaste är osynligt för ögonen.
  • Visslaren
    Anonym (oh dear!!) skrev 2011-07-23 17:35:42 följande:
    Du får nog acceptera att de kommer äta på Mc D i tonåren, du kan inte påtvinga dem veganism.
    Men om din "man", kan du inte acceptera detta hos honom eller att han äter kött så har ni ingen framtid ihop, förstår du inte det själv?
    Varför är det så självklart att hennes eventuella framtida barn kommer att bli köttätare? Jag har tre barn som alla får vegansk kost och min snart sjuåring vet redan sin ståndpunkt där, hon vill inte äta kött för att hon vet om att det är fel. Ger man sina barn vegansk kost så förklarar man självklart för dem varför man inte äter kött, om djurens lidande osv. Alla barn vill inte äta på Mc D. 
    Det är bara med hjärtat man kan se ordentligt. Det viktigaste är osynligt för ögonen.
  • Visslaren
    Anonym (oh dear!!) skrev 2011-07-24 09:40:19 följande:
    De gör det för att de blivit itutade detta sen barnsben. Tråkigt att de inte får göra sitt egna val. Vi köttätare skulle aldrig tvinga barn att äta kött om de vill bli vegetarianer, bara se till att det är ett övervägt och moget beslut och att de får i sig näring.
    Haha, och varför tror du att era barn äter kött? Juste, för att ni har gett dem animalisk föda från start och de är vana vid det såklart, precis som mina barn är vana vid att äta vegansk föda. Jag har heller inte tvingat mina barn till något, när de kommer upp till en ålder där de kan föra egen talan, är det fritt fram för dem att börja äta kött om de så vill, jag kommer inte att försöka att hindra dem. Min sjuåring har blivit erbjuden flera gånger att äta vilt hemma hos sina farföräldrar, hon har smakat en gång och avböjt alla andra gånger, utan att jag har sagt någonting alls om det. Dina barn gör inte heller egna val när det gäller kosten, du väljer åt dem från start. 
    Det är bara med hjärtat man kan se ordentligt. Det viktigaste är osynligt för ögonen.
Svar på tråden Min man är jägare!!