Inlägg från: butterflower |Visa alla inlägg
  • butterflower

    Hundar som bits

    Waite skrev 2011-07-24 17:21:31 följande:
    Nej det är inte okej och inte ett normalt hundbeteende
    Jo, det kan vara ett normalt hundbeteende.
  • butterflower
    FruZäll skrev 2011-07-24 17:23:08 följande:
    Nej visst är det inte ok, 

    men enligt vissa så är det tydligen ok, att hunden säger ifrån att den ej vill bli hälsad på lr något.
    Ja, är det konstigt? Alla hundar / raser uppskattar inte främlingar. Självklart måste hunden få säga ifrån.
     
  • butterflower
    FruZäll skrev 2011-07-24 17:24:06 följande:
    Nej visst är det inte, tänk om hunden blir så mot barn om dom är för "på"
    Mycket möjligt. 

    Alla hundar gillar inte barn. Har man barn är det inte lämpligt med en sådan hund.  Men om man är barnfri är det inga problem.

    Föräldrar bör lära sina barn att inte springa fram till främmande hundar.
    Och en hundägare som har en hund som inte gillar allt och alla har såklart ett extra stort ansvar. 
  • butterflower
    Waite skrev 2011-07-24 17:25:14 följande:
    Låter som rätt okunniga människor, tyvärr finns det alldels för många sånna och det är djuren som får sota för det. En hund som morrar, bits osv mår inte bra.
    Det är helt naturigt för hundar att morra.
  • butterflower
    Waite skrev 2011-07-24 17:26:52 följande:
    Eller så uppfostrar man hunden korrekt eller omplacerar till någon som är kunnig. De flesta hundar går att "rädda" men det brukar vara svårare för ägarna att ändra på sig. Avlivning hade kunnat undvikas i de flesta fallen.
    Men hjälp vad du svamlar.

     
  • butterflower
    Waite skrev 2011-07-24 17:28:10 följande:
    Det spelar ingen roll om det är varje dag, timme, minut eller sekund eller om det är en gång om året. Det är ALDRIG okej för en hund att bitas!
    Vad är det för hundar du pratar om, porslinshundar???
    Riktiga hundar kan nämligen bitas om man tränger dem. 

    Jag kan komma på många situationer där det är både OK och helt naturligt att en hund hugger. 
    Så att du säger att det ALDRIG är ok för en hund att bitas visar på stor okunskap.  
  • butterflower
    FruZäll skrev 2011-07-24 17:30:53 följande:
    nej kanske inte.

    Men jag tycker det är fel och oroväckande att hunden regarar så,.

    Vi hade kalas och min morbror hälsade på hunden och han slicka och visa att det var ok, då böjer sig min morbror fram för att gosa lr något, vet ej , men då nafsar han honom i ansiktet,
    han hade koppel på sig ( min man var ej hemma just då utan svärfar höll i honom), varför han hade koppel på sig inne det vet jag ej.
    Min man hade stängt in honom i sovrummet sålänge då de var mkt folk här.
    men när min man gick så tog svärfar ut hunden och så hände detta då.

    det är en dobberman 
    Det är inte alls konstigt att man blir biten om man hukar sig över och hälsar på en trängd Doberman.
     
  • butterflower
    alifewithoutme skrev 2011-07-24 18:07:27 följande:
    Då har de en rätt så skev syn på vad som är ok och inte ok! En hund ska inte bita/morra vid sådana lägen, vill den inte hälsa på personen så ska de gå undan!
    En trängd hund kan inte fly. Då anfaller den.
    Basic. 
  • butterflower
    gullenos skrev 2011-07-25 00:28:21 följande:
    butterflower- strålande inlägg! skönt att det finns människor som respekterar och kan något om hundar till skillnad från avliva, omplacera och hundar ska vara robotar-ligan..
    tack!
    Åh tackar.
    Blev lite "bombadera tråden med mina egna åsikter" varning bara=) 
  • butterflower
    ModestyB skrev 2011-07-25 02:02:56 följande:
    Håller med om allt du skriver i de senaste inläggen, men vill också inflika att hundar oftast gör oerhört stor skillnad på flockmedlemmar och icke flockmedlemmar. Vår skarpa tik är bomull i mina händer, hon tolererar all hantering och litar på mig. Våra barn är hon fantastisk med, morrar åt vårt stora (3 år) barn och går sedan undan om barnet råkar göra henne illa, hon ger sunda signaler och överreagerar aldrig. Men främmande barn är en annan sak. Hon är för hårdhänt och kopplar inte av i det sociala samspelet, främst för att andra barn gärna springer, tjuter, viftar och vevar, vilket kan trigga vilken hund som helst, jag litar inte på henne helt med främmande barn. Därför är jag noga med att hon får sitt utrymme och att andra barn inte hälsar på henne.

    Vill man ha en hund att arbeta med, i bruksarbete och vill ha en hund med goda egenskaper vad avser sådant arbete så får man det skarpa på köpet, precis som det ska vara. Polishundar är polishundar bland annat för att de har hög försvarslust och reagerar på hot-men även polishundar kan leva som vanliga familjehundar när arbetsdagen är slut.

    Vi har avlat på specifika egenskaper i 30000 år och nu vill vi plötsligt att hunden ska sluta vara det vi format den att vara, märkligt, tycker jag.
    Helt sant.
Svar på tråden Hundar som bits