Vad gör man i London en vecka?
Ja vad hittar man på i London i en hel vecka?? Vi är 2 vuxna och 1 barn 9 år.
Kommer bo i närheten av Kings Cross.
London Dungeons? Är det något för en 9:åring eller är det för läskigt?
Ja vad hittar man på i London i en hel vecka?? Vi är 2 vuxna och 1 barn 9 år.
Kommer bo i närheten av Kings Cross.
London Dungeons? Är det något för en 9:åring eller är det för läskigt?
På Exhibition Road med Natural History Museum, Victoria and Albert Museum och Science Museum kan man lätt slå ihjäl ett par dagar. Gratis inträde, mycket utställningar, mycket att lära sig och väldigt anrika museum allihop.
Rafs underbara museum i hendon (utkanten av London). Gratis och massor av flygplan.
Rätt många sevärdheter i London är ganska dyra, medan många muséer är gratis. (Science Museum är väldigt skoj för stora och små barn!) T.ex. Madame Tussaud's eller Towern kostar £20-30 för en vuxen, men det är billigare om man bokar på nätet. Vad gillar ni annars? Själv är jag hemskt förtjust i Harrod's och hade nog gillat det som 9-åring också, men det beror ju lite på intresse. Äta på roliga restauranger är ju ett stort nöje i London.
Hemleys leksaksbutik rekomenderas den är gigantisk
hemleys känns nästa som ett måste, min dotter tyckte det var jättehäftigt, jag brukar gå dit om jag går förbi även om jag inte har dottern med mig :) det är rätt charmigt med alla försäljare, de är så jävla trevliga och inte alls påflugna!
i hyde park kan man mata ekorrar om man har (osaltade) nötter med sig. det är skitkul både för barn och vuxna.
sience museum, som nämnts tidigare är toppen.
london aquarium kanske? jättefint gjort, det är en stor hajtank som en cylinder i mitten och så slingrar sig resten av utställningarna runt den i flera våningar
jag rekommenderar INTE london eye, sjukt lång väntetid och inte mycket att se.
gå i harry potters fotspår kanske, om barnet är intresserat av det?
man kan åka kanalbåt från little venice (skyltat från paddington, på baksidan) till camden market (en asstor marknad) däremellan kan man stanna på london zoo (det är en hållplats under båtturen)
harrods är jättefint!
det finns specialaffärer för det mesta om man är intresserad, t.ex. en tintinaffär, det är bara att googla det man är intresserad av.
åka buss en våning upp är ju roligt! det finns en linje som passerar massa intressanta ställen, tyvärr har jag inte bussnumret i huvudet.
Äta ben och jerry glass (kulglass) på Leichester Square tycker min dotter är väldigt kul, men det var ju roligare förut innan det fanns ben och jerry överallt i sverige
det finns en hollywood planet i närheten av Leichester square som ska vara bra med barn, men har inte varit där.
och ja just ja, glömde det bästa: vid Picc. Circus ligger ett hus i flera våningar som heter Troccadero, där finns massa spelmaskiner, cafeer, lite roliga affärer, bowlinghall m.m. Helt klart värt ett besök!
är det inte busslinje elva (11) som tar en förbi alla sevärdheter?
Natural History Museum är ett måste med dinosaurieskeletten!
Beroende på mognad och intresse kanske en av de mer lättsammare musikalerna skulle vara kul.
Tack alla för bra tips!!
Ett av det bästa är nog Harry Potter =) Finns det att söka om på nätet eller var är utgångspunkten i London?
Min dotter har önskat att få se Phantom of the opera, så den ska vi se om det finns restplatser till.
Är det annars väldigt dyrt i London med mat och så. Kronan är ju stark nu men det kan ju vara väldigt dyrt för det?!
Jag rekommenderar absolut London Eye! Var häftigt!
Nu såg jag att ni vill se Phantom of the opera, annars vet jag många andra bra musikaler också!
Åh vad roligt. Vi var i London förra sommaren med en då 9 årig Harry Potter tokig son...
Vi sökte efter Harry Potters fotspår tema men hittade inget då . Däremot åkte vi till Kings Cross stn. där man murat in en halv bagagevagn på 9 3/4 perrong. På Hamleys ( Oxford street) hade de en hel del HP prylar som såldes.Blev halvt ruinerad och dessutom nästan av med en samlar trollstav i tullen på flyget då osmarta vuxna (moi) hade lagt den i handbagaget.....
Vi gjorde London Dungeon som var häftigt och ej så hemskt tyckte min grabb, däremot London Bridge som liknar LD var inte alls lika kul tyckte han och därufrån fick vi gå ut med ett gråtande barn.
London Eye är coolt och även om köerna ser groteska ut går det ganska fort. Vi stod högst 40 min och då var kön mkt mkt längre än själva köavspärrningen.
Madame T är en turist fälla du inte får missa.Kul för barnen.
Vi gjorde även turer på jump on /off bussarna som var uppskattat då den passerar kändisars hus, de små liven kan mer engelska än vad man tror. I den ingår ju även en tur på Themsen.
Gå på pubarna och käka relativt billigt.Omkring Kings Cross finns det bra pasta ställen ( italienska rest.) med humana priser.
Ett tips , bestäm alla sevärdheter INNAN ni åker och köp s.k combitickets på nätet.Vissa ger även förtur i köer med sån biljett och man spar flera hundra på att göra det.
visit.london.com eller visit.britain.com är siter där du kan hitta biljetter även till musicaler)
Det är jättekul att vara i London med barn i den åldern och det finns massor att göra.Bara att åka tunnelbana är kul. Ha en trevlig resa .
Dricker ca 70 öl?