Anonym (Bored) skrev 2011-11-07 11:36:51 följande:
Glädje58 skrev 2011-11-07 10:42:20 följande:
Kan det vara på det här viset Bored, att du är en rätt så misslyckad person när det gäller att etablera ett seriöst förhållande med kvinnor. De blir attraherade av dig men inser att du inte är en man de vill leva med, du är bara en leksak. Så då passar de på att få en kvälls njutning. De går därifrån sexuellt nöjda, men även glada för att inte ha en partner som du. För du håller inte måttet när det gäller en seriös relation, det har de redan genomskådat. I så fall kan jag känna en viss sympati för dig. Men ditt beteende är inte riktigt up to date 2011. Du tror inte att du har färdats i en tidskapsel några hundra år? För dina värderingar känns lite dammiga...
Ja det kanske du skulle vilja tro och jag hade kunnat ta in det som en eventuell teori om det inte var för det faktum att jag får byta telefonnummer ett per tre gånger varje år eftersom de inte kan ta en nej.
På vilket sätt anser du att mina värderingar är dammiga egentligen? Lyssnar du på ungdomarna kallar de fortfarande "skolans madrass" för h-ra och ingenting de skulle överväga att ha som permanent flickvän. Jag tror snarare att du inte har samma möjlighet att välja som jag och därför har ett behov av att arbeta fram en teori där jag är den misslyckade istället för du själv.
Mina värderingar angående ditt sätt att dejta kvinnor bygger givetvis på mitt liv, min situation och mina värderingar. Ja, jag känner ibland att jag är lite misslyckad, för jag har inte haft sex på snart tre år. Och jag längtar verkligen jättemycket efter detta. Jag är inte snygg, så där får jag inget gratis. Jag kan uppföra mig, är trevlig och social. Men jag har ett krav när det gäller kvinnan jag ska ha sex med. Det måste finnas någon form av personkemi som gör att jag vill vara intim med henne. Jag ska ärligt erkänna att jag inte är speciell driven när det gäller att träffa någon. Men detta har ändå resulterat i att jag inte har haft sex på tre år. Om ett år eller kanske tre år, kan jag eventuellt tänka mig att slopa dessa krav jag har, men inte i dagsläget. Jag saknar verkligen intimitet men har gjort så att jag fyller min tid med annat intressant och roligt under tiden. Detta är en del av mig, och detta bör du ha i åtanke när jag kommenterar dig Bored.
Jag skrev för rätt så länge sedan att jag retade mig på dig, för att du på något sätt ville få din situation att framstå som ett problem. Du fick ligga till höger och vänster med intressanta och vackra kvinnor. Men de hade ju den där defekten att de ville ha sex rätt så tidigt. Jag kände att herregud, det är väl bara att njuta under tiden tills du hittar din kvinna som du vill leva med. Att det skulle vara ett problem för hade jag svårt att förstå.
Ja, att det är okey att du får ligga redan vid första träffen men inte hon, känner jag på något sätt är hundra år tillbaka i tiden. Varför är det okey för dig men inte henne?
Du har säkert också hört uttrycket "Den klubb som tar in sådana som mig, tänker jag inte gå med i". Och du är likadan. Jag förstår hur du är, men jag förstår inte riktigt varför du lever på detta sätt.
En annan sak jag inte förstår, det är att du inte är tydlig med vad du värdesätter, inget sex i början av en relation. Varför kan du inte tala om detta, var tydlig med vad du vill.