Uterusruptur
Jag har tyvärr också varit med om uterusruptur. Vår första son föddes också med akut snitt, i v 29+3. När jag var gravid med nr 2 fick jag plötsligt fruktansvärt ont i v 36+3. Tänkte först att det kanske var värkar men bara några minuter senare hade jag så ont att jag förstod att något var fel. Vi åkte in till sjukhuset illa kvickt och väl inne där hade jag också så ont att jag inte visste var jag skulle ta vägen. Läkare tillkallades snabbt och efter ett ultraljud sa han att de skulle söva mig vilket då kändes som en befrielse. Allt gick så fruktansvärt fort.
När jag sedan vaknade upp fick jag veta att sonen mådde bra men att han som läkaren sa "kom ut i grevens tid". Han hade inte andats när han kom ut men de fick liv i honom som väl var. Livmodern hade varit fruktansvärt tunn och det hade varit hål på den.
Hur mådde din son när han kom ut? Var han mycket medtagen?
Vad har läkaren sagt till dig om fler barn? Mig avråder de bestämt. Det känns väldigt tugnt även om jag försöker tänka på att jag är lyckligt lottad som har två söner som mår bra.