Maddi skrev 2014-10-23 09:41:13 följande:
Vi var och kollade på vagnen förra helgen och de är två säten som man kan vända hur dom helst. Och även göra den till enkelvagn. Mitt barn är idag 90,5 cm lång och väger mellan 15-16 kg 20 månader. Han ska ju åka vagn ett bra tag till och alltså redan för tung för emmaljungan vi har idag.
Men eftersom han nu är så lång redan och emmaljungas viking är lite längre i sittdelen men deras kg per sitts är 15 så tar vi nog den ändå och babyproffsen sa att de inte borde bli något problem heller. Jämför man emmaljungas mot donkey så är donkey något kortare och lite bredare än emmaljunga.
På donkey så satt han redan med huvudet ändå upp till kanten på vagnen, vilket inte kommer att funka.
Oj jaha, dâ kommer nog mitt barn snabbt vara för lång för donkeyn också.
Konstigt, pâ alla bilder jag sett av donkeyn sâ är sittdelen aldrig bakâtvänd och pâ alla bilder jag sett av Emmaljunga Double Viking sâ är ingen sittdel någonsin framâtvänd. Konstigt att dessa märken inte visar alla alternativ som finns.