Min man har haft sex med sin kollega
Oj, ser nu när jag skriver rubriken att det låter så vanligt. Har läst igenom många otrohetstrådar här.
Känner mer att jag vill berätta min historia.
För någon måndad sedan åkte jag och en kompis till landet med våra ungar och jag lämnade kvar min man i stan, han skulle jobba in det sista innan semester. Han och en kollega jobbade över och de hade direkt efter gått hem till oss (vi bor nära jobbet) och tagit ett glas vin och firat sista dagen, typ...) Vi snackade på telefon vid midnatt och allt lät som vanligt. Nästa dag kommer jag hem före honom och hittar då underlakanet i tvättmaskinen. Ut ur .. någonstans kändes det fel. Det var inga andra lakan där fast det fanns flera i tvättkorgen att tvätta och i normala fall hade han slängt med dem. Jag kollade under det nybäddade lakanet.. och såg inget. Kollade över huvudtaget på sängen och såg att det var en som sovit där. (Hör själv att jag låter nojjig. Vi har inte haft sex på ett tag,vi fick en bebis för tre månader sen och han har varit lite missnöjd över att jag inte velat ha sex så ofta. Dte har jag eg inte velat sen vår första som är tre, detta för att jag har haft urinproblem sen dess och känner mej inte så het. har förklarat det och försökt vara nära på alla andra sätt... Om ni förstår vad jag menar... ) I alla fall. När han kom hem från jobbet frågade jag om lakantet, då svarar han att han spillde te i sängen (han brukar ibland ta med en kopp till sängen..) och att han då hade bytt. Jag svarade då med att "mja, det är ju lite misstänkt att du byter och tvättar lakanen när din kollega nyss varit hemma.... och så?" Han skrattar bort det och säger att hon inte alls är hans typ. Och hävdar vidare om det där teet. Han hänvisar dessutom tillbaka till det vid annat tillfälle.
Sen går det någon vecka och han måste in på jobbet igen, han är chef och så blir det ibland. Jag vet att han jobbar med denna ovan nämnda kollega. Jag blir nojjig och ringer varja halvtimma på kvällen och frågar hu det går. Hatar mej själv för att jag hamnar i denna konstiga idé om det de har nåt. (ivanliga fall har jag aldrig dessa känslor och inga problem emd varesig övertid eller fester med andra än mig. Inte heller känner jag att jag måste vaka när vi går ut tillsammans, utan vi kan vara på varsitt håll hela kvällen sen hitta varandra och gå hem.
Och sen kommer vi till semestern. Vi är på landet med ungarna och han är borta då och då och sitter på facebook en hel del. Han smsar och har sig. Det brukar han inte göra i vanliga fall. Och sen lägger han noga undan sin dator, fast ungarna har sina filmer på den och vill se ibland. I vanliga fall är våra båda datorer framme om de vill kolla mm. (eller hon,det är den största och inte tremånaders som vill kolla...) Jag känner att något inte alls stämmer med andra ord och gör en grej jag aldrig och förhoppningsvis aldrig gör igen. (för det är fan inte värt att kolla) Jag öppnar hans facebook på hans dator när han är ute med barnen och går in på meddelanden och kollar bara vad han och hans kollega skrivit till varandra. Och där är det svart på vitt, de skriver sexmeddelanden till varandra – om vad de vill göra och vad de typ gjort..
Då fattar jag att mina misstankar stämt.
Jag ställer honom mot väggen direkt och han erkänner efter ett tag. Men verkar inte direkt ångerfull, denna första dag. Han svarar men han ljuger på vissa saker, så som om de använt kondom ect. Nästa dag tar jag stora barnet och sticker iväg till en strand med våra vänner som bor grannar och som vi umgås jämt med. Säger inget till de som följer med utan leker att allt är som vanligt. Sen ringer han och är ångerfull. DÅ känner jag igen honom och han erkänner själv utan omsvep att de inte hade kondom ect och att han vill ha mej i sitt liv och vår familj går först.
Nu har det gått någon vecka sen jag fick reda på det. Jag känner mej så otroligt sviken. Vet inte om jag kan gå vidare, jag vill det för barnen och för att han är min bästa vän och jag älskar honom. Men kan jag lita på honom igen och hur fan ska jag överleva att de jobbar ihop? Det är hans närmsta kollega! Och hur ska jag ställa mig till övertid, olika arrangemang med företaget ect. Ska jag hela tiden känna som jag gör idag, att jag bara vill logga in igen och sen om de har kontakt? Jag gör det inte för jag orkar inte vara så misstänksam och jag orkar heller inte ett svek till.
Och dessutom, de gjorde det i vår säng. I sängen. Jag kan inte sova i den länger, fast jag eg gjort det flera nätter innan jag visste om det. Men nu sitter jag här i vardagsrummet och kan inte förmå mig att gå och lägga mig. Vi kom hem från semestern för några dagar sen, sen dess har jag slingrat mej med att sova i 4åringens säng ect. Han säger att vi kan köpa ny säng. Att det inte spelar roll. Samtidigt känner jag att JAG inte vill betala massa pengar för nya sängar för nåt HAN har ställt till med. DE kan väl köpa? Äh det där spelar ingen roll egentligen.
Jag känner mej så sviken. vi har haft 14 år ihop och det jag alltid sagt var vår grund var vår tillit. Som nu är borta? Jag är så sårad och kanske främst över att han inte brättade när det hade hänt och att han därefter fortsatte med sexmeddelanden och att de hånglat några gånger efter. Och nu på hans jobb, nu kan ingen få reda på det för då liggerHAN risigt till coh det ska jag ta hänsyn till. Jag kan inte kräva att han ser till att de inte jobbar så mycket ihop ect, för då får de andra reda på det...
Det är så jobbigt och jag känner mej så lurad idag. Jag som ville ha fler barn till och med, det vågar jag inte nu. Och jag vet inte ens om jag har ork att stanna? Och hur jag ska kulla sova i det rummet igen utan att dö sakta bit för bit.
Jag vet inte egentligen vad jag vill med inlägget, kanske att ni som är otrogna, vet vad ni leker med? Och att ni andra som blivit bedragna.. kanske kan berätta solskenshistoria som kan hjälpa mig att gå vidare?