Inlägg från: Sophiebysophie |Visa alla inlägg
  • Sophiebysophie

    Är det okej att köpa ett dockskåp till sin pojke? pappan tycker inte det..

    Hej!

    Jag undrar vad ni tycker om att köpa ett dockskåp till en pojk?
    Vi har en son som är 2 ½ år och jag har sett att han har börjat utveckla sin lek nu mycket mer, leka rollspelslekar osv.
    Nu har han än så länge inte uttryckt önskan om ett dockskåp, men vi leker en del med min systerdotter och hon har fått ett dockskåp, så jag tänkte att om han verkar intresserad och leker med det hos henne, så varför ska inte min pojk kunna få ett dockskåp?

    När jag va liten lekte jag med både både tjej och killleksaker, jag lekte cowboy, tjuv o polis med pistoler, lekte med bilar, älskade lego osv. Men även dockor o klä ut mig o sådant.

    Min man däremot är emot att pojken ska ha i hans ögon "tjejleksaker", att vi inte ska främja det..

    Tillexempel så hade min systerdotter ursöta klackskor (för att klä ut sig med) jag visade våran pojk dom och han ville genast prova och sprang runt i dom, han tyckte det va roligt att det lät när han gick :) Han brukar ibland gå runt med mina hemma, och stampa i golvet, det är liksom ljudet han gillar. Men min man tycker inte alls om det, jag tycker inte det spelar någon roll. 

    Pojken är väldigt mkt inne på bilar och traktorer, men när han är hos min systerdotter (sin kusin) så tycker han det är jätte kul att leka med hennes dockor osv.

    Så frågan är om det är okej att köpa ett dockskåp (Lundby) till honom om han verkar vara intresserad utav det? eller är jag helt ute o cyklar? 
    Har någon av er som har pojkar ett dockskåp till dom? 

     

  • Svar på tråden Är det okej att köpa ett dockskåp till sin pojke? pappan tycker inte det..
  • Sophiebysophie

    Min son har varit hos min systerdotter idag o lekt, som han älskade det dockskåpet! Han lekte o lekte. Lekte att pappan gick till jobbet, barnen till dagis, dom satt vid bordet o drack kaffe, dom gick o la sig o sov osv.
    Han va jätte duktig, roligt att se han utvecklas så i leken.

    Jag ska faktiskt ta o åka hem till min far och hämta mitt gamla Lundby småland dockskåp så kan han få leka med det, det är inte lika snyggt som dom nya och belysningen funkar inte, men han kan få börja med det och håller det i sig att han gillar det, så kan han få ett nytt sen.
    Jag struntar i vad min man tycker i den frågan

  • Sophiebysophie
    augustisten skrev 2011-08-17 20:36:24 följande:
    Jag skulle vänta med lundbyhuset till en tvååring och köpa ett pippihus istället. Det är lite robustare och väldigt roligt att leka med har min son tyckt.

    ...Och köp lite Pippikläder åt honom samtidigt
    Jag ska inte köpa ett nu direkt, utan han ska få leka med mitt gamla från 80-talet.
    viseversa skrev 2011-08-17 20:30:56 följande:
    DET håller jag med om. Dessutom innehåller det en hel del småsaker som kan fasta i halsen på små barn. Men ja jag hade köpt ett dockskåp till mina barn. men odin måste bli större först!
    Han har aldrig stoppat saker i munnen, så det är jag faktiskt inte orolig för. Och han leker väldigt försiktigt med sina leksaker, han är inte hårdhänt, utan väldigt rädd om sina saker, faktiskt. Så är faktiskt inte särskillt orolig att han skulle leka sönder det.

    Men han ska som sagt få prova mitt gamla från 80-talet, går det sönder så strunt samma.
Svar på tråden Är det okej att köpa ett dockskåp till sin pojke? pappan tycker inte det..