• Pilla70

    gallsten - Vad ska jag äta??

    hej!!
    har fått veta att jag har problem med gallsten och ska äta kost därefter, ja så långt är jag  helt med, undvik stekt mat, fet mat, starkt kryddad, mat, äpple, päron, gurka och parprika och vad det nu var.
    så här står jag då och kommer inte på nå mat alls, jo vardagsmat ok, kokt fisk, soppor mm.
    men när man vill äta lite godare då???
    älskar ju goda såser och välkryddad mat.
    ge mig tips och råd så jag kan komma på mat att äta, vet att det blir lättare med tiden men just nu är det tomt i skallen!!!


    Älskar mina små prinsar och min stora prins
  • Svar på tråden gallsten - Vad ska jag äta??
  • FruFrööjd

    Hej hej.

    Jag fick gallsten under min redan jobbiga graviditet. Det enda jag kunde äta var kycklingsallad (ingen dressing), pannkakor (färdiga och vakumförpackade på ICA, inte frysta), kokt korv utan bröd eller tillbehör, spaghetti och köttfärssås ( köpte färdig i tub på ICA), kokt potatis ock kokt fisk, mamma gjorde någon sorts dillsås till den rätten som var jättegod. Om du vill kan jag fråga efter receptet på den såsen.. för det var verkligen "Lyx" i min annars rätt så trista matvardag. =) 

  • Lady without tattoo

    Du får helt enkelt testa dig fram.
    Person 1 tål att äta "det el det"
    Person2 kan inte äta något av det person 1 kan äta.


    Yrke: Leg pratkvarn
  • Pilla70
    Lady without tattoo skrev 2011-08-18 20:11:23 följande:
    Du får helt enkelt testa dig fram.
    Person 1 tål att äta "det el det"
    Person2 kan inte äta något av det person 1 kan äta.
    jo det är klart det är olika för olika personer det förstår jag oxå, men eftersom jag kört fast så totalt i mina tankar så ville jag ha lite tips och ideer.
    Älskar mina små prinsar och min stora prins
  • Jesper f
    Pilla70 skrev 2011-08-19 18:31:41 följande:
    jo det är klart det är olika för olika personer det förstår jag oxå, men eftersom jag kört fast så totalt i mina tankar så ville jag ha lite tips och ideer.
    Det funkar inte så, du måste testa dig fram, för det är helt unikt vad man kan och inte kan. Finns inget allmänt som fungerar för alla. Du får pröva i mindre mängder helt enkelt. Byta ut fet grädde mot magrare alternativ är en ganska given lösning, om du nu älskar grädde. Sen i övrigt gå över till light produkter.
  • thebettygirl

    Jag fick mitt första gallstensanfall när dottern var runt 2 månader gammal och fick dom sedan en i veckan ungefär. Attackerna höll sig inte i några längre stunder, men vid ett tillfälle när jag kände att det var på gång så ringde jag sjukvårdsupplysningen och blev rådd att åka akut in till sjukhuset. Men då attacken gått över när jag kom fram så blev jag hemskickade igen då de trodde (utan någon som helst undersökning) att jag hade magkatarr. Någon dag senare så hade jag känningar under en hel dag, även om jag inte hade någon jätteattack och dagen där på ringde jag min VC och fick en tid. Läkaren som undersökte mig misstänkte gallsten eller njursten och skickade remiss till UL. Vid UL så kunde de se att min gallblåsa var ovanligt liten, och alldeles full med 5 mm stenar. Hur många kunde han inte se då blåsan  var så full och jag fick en remiss till kirurgen för att operera bort blåsan

    Under tiden som detta skedde så hade jag även en massa problem med mjölkstockningar pga amningen. Efter att ha provat allt, plus lite till, och då jag vägrade sluta amma, trots att jag blev rådd av både min BM, psykolog, dotterns BVC-sköterska och av amningsrådgivningen (dum som man är), så fick jag till slut tips om att testa Lecitin. Och det gjorde jag. Mjölkstockningarna försvann inte helt, men de blev bättre. En annan positiv effekt, som jag inte reflekterade över just då, var att attackerna minskade i antal och fick jag känningar så var de just känningar, inte några jätteattacker där jag inte visste vad jag sa eller gjorde pga smärtan, eller spydde.

    Sista månaden innan operation hade jag känningar nästan dagligen, men som sagt var, det var inget som störde min vardag alltför mycket förutom att de var tröttande. Därför blev det diskussion om jag skulle opereras eller inte, men jag lyckades tjata till mig en operation. Operationen gick bra, även om ett läckage hade uppstått och det hade läckt ut galla i magen på mig. Det mest lustiga av allt var att de hittade inge gallstenar! Kirurgen trodde att de kunde ha åkt ut tillsammans med läckaget och att han hade missat stenarna när gallan sögs upp.

    Det var först ett tag senare som jag fick för mig att läsa på lite om lecitin som jag upptäckte att det kunde ha en positiv effekt på galla och gallstenar! När jag sedan ett tag senare pratade med en läkare så sa han att det inte var helt omöjligt. Så mitt tips till alla med gallbesvär är att testa Lecitin! Det finns på hälsokosten. Här finns lite länkar om Lecitin:

    www.vitaviva-info.com/sv/content/view/full/1117
    www.alternativmedicin.se/sok/Vit-022.html

Svar på tråden gallsten - Vad ska jag äta??