Bor på Sallyhill. Nära stan, nära Sidsjön (har äldsta dotter på dagis däruppe), buss går förbi här och in till stan, nära Friskis, nära ICA och Coop.
Via Mitthem så finns ju lägenheter här, Midälva och Nacksta som också är gångavstånd till stan.
Finns lekplatser överallt tycker jag här. :P När man är ute på promenad vill ju min tokfisen alltid stanna vid varje lekpark.
Norra Berget är en favorit, med sin stora lekpark, speciellt med Skadernrutchkanan. Och på sommarn är det ju mysigt med alla djur dom har däruppe.
Och så tornet. För dom som inte är höjdrädda.
Min tjej gillar också lekparken vid Domsaga, för det har ett tåg. :)
Södra berget har också lekparker, en skogslekpark och en klätterlekplats. Och så äventyrsstigarna.
Gå på stan och kolla på drakarna är populärt hos oss. :)
Vängåvans fontän är roande. Och på vintern har dom små "tomtestugor" där med tomtedockor inuti. Lite småmysigt tycker jag.
Har inte varit där på jättelänge men tror att den finns kvar; lekparken i Folkets Park nedanför Norra Berget, mittemot sporthallen. Ska ha bra rutchkanor har jag för mig.
Drakborgen kan va kul.
Kubenbadet på sommarn har barnpool och vanlig simbassäng.
Sidsjön kan man ju också bada i, promenera runt, mata fåglarna där, åka skidor på vintern...
Tja finns ju massa mer, men det här kommer jag på nu. :)