Inlägg från: Outstanding |Visa alla inlägg
  • Outstanding

    Ni som ger Laktulos

    Har en liten kille på 10 veckor som har varit väldans hård i magen.

    Nu får han Laktulos och minifom-droppar ( vet att minifom inte hjälper mot hård mage), men han har tidigare haft problem med gaser i magen och magknip, vilket blivit bättre nu, men törs inte sluta med minifomen i samband med att laktulosen införs, då jag hört att de kan påverka gasbildningen.

    Ni som ger/gett laktulos, hur mycket behövde era små för att få en okej konsistens på skiten och hur gammla var dom när ni började ge?!

    Ger ni 1 gång om dagen och då vilken tidpunkt?

    Hur länge har ni behövt ge laktulosen innan ni vågat sluta?

    Hur har ni sett till att dom fått i sej uppmätt mängd? ex. gett lite ersättning i en separat flaska med den mängd laktulos som är dygnsdosen så att ni vet att dom orkar äta upp? Ger sen resterande mängd tills dom är mätta ur en annan flaska?

    Vi började iaf med en startdos på 2 ml/dag. Men efter att fyra dagar gått och inget kommit ut, ökade jag imorse till 5 ml.
    Senare under förmiddagen kom det baj, mkt och bra konsistens, men kan den ökade mängden ge effekt så fort? Eller finns de nu risk för att han egentligen får i sej mer än han behöver och kommer då bli för lös??


    Miliam, du är de finaste mamma har.
  • Svar på tråden Ni som ger Laktulos
  • Outstanding

    Tack så mycket för era svar!

    Nej, min lille har inge koliksymtom alls.

    Vi kör nu på med 5 ml/dag och avvaktar.


    Miliam, du är de finaste mamma har. <3
  • Outstanding
    Trynträ skrev 2011-09-05 20:58:41 följande:
    Prova Sempers magdroppar. Utan det blir vår son hård i magen men med så funkar det kanon. Han dricker Nan ersättning.
    Han har fått Sempers Magdroppar sen han var 2 veckor, dom hjälper inte, inte vad jag kan märka av. Nu är han snart 3 månader, magdropparna är snart slut, tänker inte köpa några nya den här gången.

    Mam´s kolikflaskor med ventil används. Tungan ute

    Vi kör på med laktulosen - 4ml per morgon. Fungerar kanon.

    Tack för era svar! Drömmer
    Miliam, du är de finaste mamma har. <3
Svar på tråden Ni som ger Laktulos