Inlägg från: CinnamonGirl |Visa alla inlägg
  • CinnamonGirl

    Duschar jag för sällan?

    Minou01 skrev 2011-08-28 10:49:36 följande:
    Hej, jag hoppar in! Förut duschade jag hår och kropp varannan dag tills jag träffade en kompis som jobbar med hår, hon sa att jag absolut inte ska tvätta håret varje dag för de sliter så jätte mycket. Hon rekomenderade en gång i vecka och sa att håret vänjer sig sen och inte blir lika fet sen. Skölj av dig bara med vatten för både hår och kropp så mycket dy annars vill. Jag har dock inte riktigt klarat av det. Så det blir shamponering och balsam ungefär 2-3 ggr i veckan. Nu försöker jag shamponera endast 1-2 ggr. Men duscha med vatten gör jag hur mycket jag vill.
    Jag har också börjat göra så med håret. Jag duschar varje dag, men sköljer bara håret med vatten. Då får man bort alla ämnen som kan ha fastnat i det under dagen. Ibland har jag bara i lite balsam som jag sköljer ur.

    Mitt hår har blivit mycket bättre, jag led mycket av kliande hårbotten, mjäll och torrt hår tidigare. Eftersom jag inte tvättar lika ofta nu går det åt mindre mängd schampoo och jag unnar mig därför att köpa lite dyrare salongsschampo som faktiskt är bättre, i alla fall för mitt känsliga hår.
    Gräv inte en grop åt andra, det kan de göra själva...
Svar på tråden Duschar jag för sällan?