Inlägg från: infragilis |Visa alla inlägg
  • infragilis

    Rökning och operation

    Marsch skrev 2011-09-05 09:10:46 följande:
    Hon får skylla sig själv. Hjälp att sluta kan man som patient hitta på annat sätt. Sjukvården är inte skyldig att hålla oss i handen hela tiden, lite får man faktiskt göra själv och ta ansvar för själv. Det säger ju sig självt att man inte vill utföra icke livsnödvändiga operationer på någon som medvetet försvårar läkningen. Försvårad läkning innebär inte bara att det tar längre tid att gro ihop fysiskt utan det kan medföra svårare komplikationer också. I det här fallet kanske det rentav kan bidra till att operationen blir misslyckad? Jag vet inte...

    När pappa opererades i buken så fick han inte nikotinplåster eller någonting efteråt. Minns inte om han behövde sluta före iofs... Men det var totalstopp på nikotin för att det skulle läka rätt. Inte bråkade han om det heller.
    Att sluta röka med vårdens hjälp är inte handhållning mer än vad det är när vården lagar ett knä man sabbat i fotbollen, eller syr ihop ett sår man fått när man skulle hacka lök. Missbruk faller under vårdens ansvar,
  • infragilis
    FruLiNi skrev 2011-09-05 09:14:14 följande:
    Håller inte med. Du har alltid ett val, varför tror du att det finns fd missbrukare?

    Jag tycker att sjukvården kan erbjuda patienten hjälp med att sluta röka.

    Jag slutade själv att röka inför en operation, jag valde att sluta röka.

    Hon ställs inför ett val här...att fortsätta röka och leva med värken eller att sluta röka och bli av med värken. 

    Vad hade du själv valt?          
    Du håller inte med om att missbruk klassas som en sjukdom? Det är inte en åsikt, lika lite som det är en åsikt leukemi är blodcancer...

    Klart vissa klarar av att sluta själva, men många gör det inte. Att du sitter på höga hästar gentemot världens alla narkomaner, rökare och alkoholister är obehagligt. Var stolt över rökstoppet men inbilla dig inte att allas beroende fungerar likadant.
  • infragilis
    Marsch skrev 2011-09-05 09:22:15 följande:
    Jo, det tycker jag faktiskt att det är. Denna kvinna verkar inte ens det minsta intresserad av att försöka själv, än mindre ta emot hjälp. Hon vill ju inte sluta. Hon fokuserar på vad hon påstår sig inte ha fått, snarare än vad hon erbjuds. I hennes uttalande så är biten om att hon inte erbjudits hjälp en appendix i vad hon egentligen vill ha sagt. Ett "förresten", en ursäkt.

    Jag tror helt och fullt att hon erbjudits någon form av hjälp för att sluta och att hon dömt ut den hjälpen. Dessvärre, pga tystnadsplikt etc, så får man aldrig veta mer detaljer än patienten väljer att dela med media. Och vissa gillar verkligen att dela med sig till media om vilka offer de är.
    Kvinnan i artikeln är ett mähä. Jag talar generellt i frågan och försöker att bortse från kvinnan i artikeln (eftersom hon ändå bara gått till tidningen för tipspengarna).
  • infragilis
    gizen skrev 2011-09-05 09:23:26 följande:
    mmm, jag gjorde detsamma när jag slutade röka! BESTÄMDE MIG! och har man då ett mål som hägrar så blir det ju inte svårare direkt!
    Starta en tråd för er som slutat röka. Det blir väldigt OT här...
  • infragilis
    FruLiNi skrev 2011-09-05 09:27:56 följande:
    Jag håller inte med om att beroendet av nikotin skulle vara en sjukdom.

    Jag har aldrig pratat om narkomaner och alkoholister för jag håller mig ONtopic.  
    Det är inte nikotinet som är problemet, utan vanan. Rökning har för övrigt jämställts med heroin i beroendestyrka.
  • infragilis
    Trynträ skrev 2011-09-05 20:14:57 följande:
    Mm. Jo jag känner till det med. Helt idiotiskt. Då borde man inte skaffa barn heller.
    Och är man kraftigt överviktig borde man inte skaffa barn eftersom det ökar risken för diabetes och en massa annat för barnet. Nä, och om man inte vill amma ska man inte heller skaffa barn. För ersättning ökar risken för psd, astma, eksem, fetma, diabetes typ 1 och 2 med mera. Eller, vänta, vissa saker är okej att vara egoistisk om, men inte andra?
    Börjar man röka för att skada barnet kan jag hålla med dig, men inte annars.
  • infragilis
    lillamillan skrev 2011-09-05 21:12:12 följande:
    Om man behöver hjälp för att bli gravid får man inte vara för tjock och man får inte röka. Finns ju krav för det oxå. Men om man kan bli gravid utan hjälp från landstinget eller privat vård så kan man ju inte neka någon, vi kan inte införa tvångsterilisering hos överviktiga rökar i sverige bara för att vården ställer krav på de som behöver hjälp.
    Fast nu svarade jag på en grej om att ifall man inte lyckas sluta röka när man väntar barn borde man inte ha några.

    Självklart ska IVF och annat kräva att man gör sitt för att inte sänka fertiliteten.
  • infragilis
    Mandel skrev 2011-09-06 07:05:22 följande:
    Helt krasst så får hon sluta röka om hon ska ha en operation. Vill hon inte röka får hon väl fortsätta att ha ont och ev. ekonomiska bidrag ska hon heller inte ha eftersom hon inte gör allt som står i hennes makt för att bli frisk för att kunna jobba.

    Bara att välja!
    Nja, alltså, med tanke på tobaksskatten betalar hon nog sina bidrag själv, om hon nu inte arbetar. Tobaksrökningen går på plus minus noll i samhällsbudgeten.
  • infragilis
    Starkast skrev 2011-09-05 23:15:01 följande:
    Källa på att Diabettes ökar för barnet om mamman är överviktig eller att födas upp på ersättning tack!
    Skulle vara intressant att veta då man inte VET varför Diabettes uppkommer i forskningsvärlden.
    Övervikt: diabetesportalen.se/arkiv-foer-nyheter/tjocka-mammor-foeder-barn-med-metabola-stoerningar/

    Ersättning: www.abis-studien.se/index.php&task=view&id=96&Itemid=38
  • infragilis
    Lingonflickan skrev 2011-09-06 09:33:35 följande:
    1) Helt OT
    2) Så fjantigt att man alltid ska ge källor på allt för att få säga nåt.
    1) Ja, förlåt, det är mitt fel. Jag kan inte låta bli att näbba när folk skriver dumma saker, hur OT de än är.

    2) Jag tycker att det är rimligt att man kommer med källor då det gäller saker som kanske inte är allmänt känt, eller om man hänvisar till ny forskning. Jag gjorde misstaget att utgå ifrån att folk kände till detta.
Svar på tråden Rökning och operation