• jessica1979

    När börja med pergotime?

    Vet inte om jag lägger denna tråden fel nu men provar här....


    Grejen är att jag ska börja med pergotime nu, fjärde försöket, nu dubbel dos. Jag har egen äl men läkaren tyckte ändå jag kunde prova detta nu sista månaden innan det förmodligen blir ivf. Han rekommenderade mig att börja dag 4 i menscykeln.

    Saken är den att i tisdags 6/9 så började jag få brunaktiga/ljusröda flytningar och först natten till idag 8/9 så fick jag vad jag kallar riktig mens. Vad är det egentligen som kallas första mensdagen? I förrgår, igår, idag?

    Sen undrar jag också om man kanske kan börja på tredje dagen då jag hört att det ska vara mer effektivt?

  • Svar på tråden När börja med pergotime?
  • Jag är bara jag

    Första mensdagen är den dag man blöder mer rejält-spottings räknas inte som mens. Dag 3 är väl lite väl tidigt-mellan dag 5-6 brukar man börja.

  • jessica1979
    Jag är bara jag skrev 2011-09-08 18:55:49 följande:
    Första mensdagen är den dag man blöder mer rejält-spottings räknas inte som mens. Dag 3 är väl lite väl tidigt-mellan dag 5-6 brukar man börja.
    Läkaren sa dag 4 till mig, dag 5 verkar vara det vanligaste men vet att många tar det dag 3 för att det ska vara effektivare.
Svar på tråden När börja med pergotime?