• snysop

    Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III

    Här går det undan... Missade helt att den gamla tråden blivit för gammal!

    Här är länken till del II www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html
    och i ts-inlägget finns en hel del info som flera av oss Bugaboo-ägare samlat ihop så läs gärna där först om ni undrar över om den går att köra i snö, vart den finns att köpa osv. Annars går det givetvis bra att ställa era frågor här!

    Hare bra gott folk!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2005-12-28 17:09:19:
    Del I: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m3566486.html
    Del II: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html

    Ett urval av inköpsställen
    -------------------------------
    Stockholm - www.bonti.se
    Stockholm - www.simpleworld.se
    Stockholm - www.havenstockholm.se
    Stockholm - www.barnbutiken.net
    Stockholm - www.farmhouse.se
    Göteborg - www.storken.com
    Göteborg - Babyhörnan på Backaplan
    Göteborg - Workshop på Kungsgatan
    Mora - Ask&Embla
    Helsingborg - www.sagoslottet.com/
    Jönköping - www.1klass.se/
    Malmö - www.bonti.se
    Tyskland - www.pingpong-online.com/startside.htm
    Tyskland - www.kidsroom.de

    Officiell hemsida: www.bugaboo.com

    FAQ
    -------
    * Vid stadskörning så kör man lättast med de mindre svängbara hjulen fram.
    * Vid snö- och terrängkörning så vänder man styret (eller insatsen) så man kör med de stora hjulen fram. De svängbara hjulen låses.
    * "Bågen" (liftshandtaget) på Cameleon och Frog går att enkelt ta av.
    * Bugaboos egna åkpåse är avsedd för sittdelen, men kan fungera i liggdelen också även om det kanske blir lite trångt. Man viker överdelen bakåt till en kudde.
    * Fleecen på Cameleon är specialframtagen och har plast inuti sufletten och är därför vattentät och vindtålig.
    * Går att köpa ny fleeceklädseln och basklädsel till Cameleon. Fleecen kostar ca 1000 kr och finns i flera färger. Basklädseln kostar också kring tusenlappen.
    * Ny klädsel till Frog går också att köpa. Kostar också runt 1000 kr. Fleecen till Cameleon kan passa Frog. För mer detaljerad info, kolla i trådarna eller ring någon av återförsäljarna.
    * Handtaget på Cameleon är lite rörligt och det skall vara så.
    * Frog är första modellen av Bugaboo-vagnarna och är ett mellanting mellan de 2 nyare modellerna Gecko och Cameleon. Cameleon är bl.a större och högre än Gecko. Frog säljs tyvärr inte längre, men kan gå att få beg. via t.ex www.blocket.se
    * Om din Frogs liggdel lutar lite åt fothållet så är det normalt och det minskar om man pumpar hjulen ordentligt.

    Tips för Bugaboo-ägare
    ------------------------------------
    * Det är ett hål under "säkerhetsbandet" som sitter snett, kan vara bra att veta innan ni klipper bort det.
    * Trekantiga hängen från "Rätt start" som säljs av bl.a Babyland, Babyhörnan för 45 kr. Kan t.ex användas för att spänna fast filtar på sufletten samt för att hålla fast barnvagnsbanden (t.ex Filurerna).
    * Om ni inte redan har ett babyskydd så kan det vara bra att köpa Maxi-Cosi-adaptrarna för att kunna sätta babyskyddet direkt på chassit. Jättesmidigt för kortare shoppingturer.
    * När du får hem din Bugaboo-vagn, ta en titt på Bugaboo-märket på sufletten så att det är centrerat. Säkert inget jättevanligt "fel", men ack så irriterande.
    * Hos bl.a Babyproffsen så finns små ark med runda reflexklistermärken. Ligger oftast vid kassorna och kostar 10 kr för 4 små runda.

    Önskelista
    ------------------
    * Knoppar el. likn att hänga barnvagnsleksaker på.
    * Tvilling/syskonvagn!

    På gång
    -----------
    * Mugghållare?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-16 13:52:52:
    OBS! OBS! Ang Cameleons dåliga testresultat, läs från sid 66 och framåt eller någon av de andra trådarna som startats. OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-17 12:22:45:

    OBS! OBS! Brev från Bugaboo ang Cameleon-testet finns i Lilla Sannas inlägg på sid 88! OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-27 10:54:08:

    Cameleons färgkombinationer: www.breastfeedingexpress.com/bugaboo/cameleon_colors.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-02 21:07:19:

    Bugaboos lösning och svar på testet i bl.a Vi föräldrar, DN mfl : www.familjeliv.se/Forum-3-141/m7119643.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-19 17:54:56:
    Extragrejer till Cameleon (tack 82an):
    Varukorg: 440:-
    Sittklädsel: 880:-
    Liggdelen: 665:-
    Madrass till liggdel: 775:-

  • Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III
  • snysop

    "Tyvärr" verkar det vara många som tycker att den är ful och struntar i den endast p.g.a det... trots att vagnen skulle passa dem bra/bättre än den vagn de har idag. Men det är iofs inte mitt problem...

    Men sen är vagnen lite dyr... faktiskt. Och det förstår jag avskräcker många.

  • Fiffa5

    Ngn som vet om kan kan ringa till Barnbutiken och göra en beställning och sen bara åka in när det är dags att hämta den? Bor en bit utanför stan så det skulle vara smidigt...

  • 82an
    Håller också med om att det här är en mysig tråd (den första jag kikar när jag är på FL)
  • Fiffa5

    Snysop: Jo, jag kan tycka att vagnen ser lite halvful ut med den stora liggdelen på. O visst är den dyr, men jag hoppas ju slippa köpa en annan vagn om ett år igen.

    Men framför allt är det den låga vikten och alla smarta funktioner som göra att jag känner att detta är vår vagn! Och visst är den cool också..

  • 82an
    Frida S: Så gjorde jag med camen jag ringde och bokade den sen betalade jag handpenning direkt under samtalet (visa) sen hämtade jag bara vagnen när jag skulle ha den
  • snysop

    Frida S,
    Yes, precis så... därför är vagnen egentligen inte så dyr. Jag har svårt att tro att man kommer tröttna på vagnen så man tvingas köpa en smidigare sittvagn om något år. Därför är vagnen egentligen inte dyrare än andra.

    För vår del så var det bra att liggdelen är stor. För ut ur min mage 2 veckor efter BF kom en lång tjej på 55 cm. Nu är hon nyss fyllda 3 månader och är 63 cm lång... Hon hade ommöjligt fått plats i en UJ med åkpåse!

  • Fiffa5

    Snysop: Näe, det är ju sant förstås...man är nog tacksam att det finns lite utrymme om bebben är ett par månader o man ska få plats med åkpåse o sånt. Tycker bara rent utseendemässigt att det ser oproportionerligt ut. Men funktion framför allt!

  • Tummy

    Frida - jo, den ser ut lite som nåt ur en Kalle Anka eller så med liggdelen. Den är ju så låg också. Men det är bra att kunna pula ner lite små prylar vid fötterna om man verkligen vill förenkla livet och gå ut "lättklädd" med minimal väska nån gång. Är mitt resonemang.

  • Fiffa5

    Tummy: Ja, så har jag tänkt göra. Får ju bebisen i juli, så då kommer det vara gott om plats i liggdelen. Är ju jättebra att kunna lägga ner lite extrasaker där.

Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III