• tjej87

    Bra regnkläder? (Dam)

    Jag behöver köpa nya regnkläder nu när hösten kommer och skulle gärna ta emot lite tips på vilka märken och modeller som är bra. Helst inte dom dyraste märkena men är det riktigt bra kvalitet så kan det få kosta lite mer. Jag kommer framförallt använda regnkläderna då jag cyklar till/från jobbet (ca 15 minuter) eller på promenad.
    Det jag vill ha är:

    *En snygg jacka som även går att ha om man ska inom stan på vägen hem

    *Bra andningsfunktion så man inte blir jätteklibbig och svettig på bara en kort sväng

    Jag har för det mesta stl 40/medium.

    Några tips? Länka gärna eller skicka med bild så jag kan se hur dom ser ut :)

  • Svar på tråden Bra regnkläder? (Dam)
  • tjej87
    Hallonmumsan skrev 2011-09-13 16:40:33 följande:
    Vill också veta. Mina blir man så svettig i att det man är torrare utan dom
    Usch, stackare! Hoppas någon har något bra tips till oss :)  
  • E466

    Naturkompaniet kanske har något på sin hemsida?

  • tjej87
    E466 skrev 2011-09-14 05:35:39 följande:
    Naturkompaniet kanske har något på sin hemsida?

    Jo, dom har ju en hel del men jag skulle vilja ha tips från folk som faktiskt har använt kläderna och kan säga hur dom är :)
  • Suck och suck

    Naturkompaniet har ju vissa buslätta regnkläder. Något som intresserar mig. Didriksons och Helly Hansen ÖKR, alldeles för tunga för min smak. Men jag har speciella krav. Har ett par gamla Helly Hansen som jag älskar, men så då, gör de ju alltid om alla kläder.
    JAG för min del, vill inte heller ha dragsko på sidan. Ja, jag har sådär underliga krav hittan och dittan, så jag är ingen bra riktlinje att gå efter.

Svar på tråden Bra regnkläder? (Dam)