Anonym (Big boss) skrev 2011-09-19 22:08:35 följande:
Om man tjänar tillräckligt mycket, verkar det som, börjar man ange årslönen istället för månadslönen.

Varför är det så? Har man så gott ställt att man inte riktigt märker hur mycket som ramlar in på kontot varje månad? Jag undrar var gränsen går för att man skall börja prata årslön.
Kan det inte bara bero på att man tänker i termer av årsbudget? Vet du t.ex. vad du har för projektbudget/utbildningsbudget/IT-budget/avskrivningar per månad? Ska jag ge dessa siffror måste jag dividera med 12. Per år? Vet jag. Sammanlagd personalkostnad per månad? Dividera med 12. Per år? Japp. Utrymme för löneförhöjning för min personal? Budgeten innehåller årlig summa, inte månatlig. Och så vidare.
Fackförbunden tycks dock ofta tala om månadslön ("alla ska få minst 200:- mer i lön"). Kanske är det så att man på kollektivanslutna arbetsplatser därför ofta pratar om månadslön?
Jag har f.ö. bara ungefärlig koll på vad som kommer in på kontot. Det varierar ju med traktamenten, utlägg, VAB, semester osv.