förstoppning! behöver tips nu.
Jag var tvärförstoppad under min graviditet.. Min Bm sa till mig att köra med laktulos då det är skonsamt, ofarligt för barnet samt inte superdyrt.
Jag skulle börja med rätt hög dos för att först få igång magen så jag tror att i 3 dagar eller nåt tog jag 30 ml. Sedan när magen kom igång (jag fick diarre först) så tog jag enbart 10-15 ml/dag och det höll magen i chack. Har man tagit stora doser i ett par dagar å får magknip och diarre så tar man inte lactulos dagen efter men dagen efter det måste man ta lite för att hålla magen i chack.
Om inte lactulos hjälper så kan man pröva laxoberaldroppar. finns också på apoteket. Ett starkare medel med en rungande kraft.
Fråga på ditt apotek så kommer du få bästa möjliga tips å råd.
Hälsopiller i all ära men många hälsokosttabletter som är fibertabletter mm finns en massa andra ämnen i också och en del av dem är inte bra för foster. Innan du tar sådana tabletter så skulle jag råda dig att ta reda på noga först om de kan ha inverkan på ditt foster.
Lycka till..