8000 för att gå på bröllop??
säg nej till möhippan men gå på brölloppet och säg att det är för dyrt för er det får de övriga acceptera
säg nej till möhippan men gå på brölloppet och säg att det är för dyrt för er det får de övriga acceptera
Men det blir ju inte 8000 för att gå på bröllopet. Det är ju svensexan som kostar Tacka nej till den och gå på bröllopet som ni tänkt. Man måste inte gå på svensexa.
Tacka nej till svensexan och gå på bröllopet. Det tror jag betyder mer för dom.
Vi har helt OK inkomster men ALDRIG att vi skulle lägga pengar på en svensexa i annat land! Eller den summan på svensexa öht. Överdrivet!
Jösses svensexa i Portugal är alla höginkomsttagare eller? Ännu en tråd där folks vänner får betala multum för svensexor och möhippor. Jag fattar inte, varför inte anordna något alla kan vara med på istället? Varför ska det vara så in i himmelens dyrt? Ja har ni inte råd så har ni inte och då får ni ju så klart prioritera bröllopet istället.
Alltså, det var lättare förr! När mina päron gifte sig så var det en enkel eftermiddagsceremoni i rådhuset, med lite kaffe och smörgåstårta i bostaden efteråt. Det enda som kostade lite var brudklänningen och buketten. Ringarna också förstås. Svensexa eller möhippa - EHhh, vad är det för nåt, kan man äta det?
Detta var i början av 70-talet. Nu ska man visst bränna 8000 spänn för någon ANNANS bröllop. Sjukt är vad det är. Jag hade absolut tackat nej, ÄVEN om jag skulle ha råd, bara för att hela idén är så pretto och Von Uber att jag ändå bara skulle gå och reta mig på hela idén.
Mitt eget bröllop var lite mer påkostat än päronens, men inte med några svensexor eller möhippor som ruinerade folk. Skärpning alltså...
Vill han gå så får han väl ta och försöka tjäna lite extra pengar som täcker det så att er familj inte blir drabbade för denna stora utgift.