• Pete69

    Dricker jag för mycket ?

    Hej,


    För att inte blir för långranding så ska jag fatta mig kort.


    Min fru tycker jag dricker för mycket. Det finns ett flertal tillfällen där jag inte skött det bra men det är färre än 1 gång om året och inte i samband med familj/barn. Ute med polare typ.


    Vi har bråkat mycket om detta och det slutar snart illa med skillsmässa om vi inte kan hitta en gemensam väg. Jag är inte kemiskt beroende av alkohol. Jag tog 2 vita månader förra våren utan problem.
    Jag tycker det är gott med vin och det känns bra.


    Idag dricker jag normalt 1 flaska rödvin på fredag och 1 lördag kväll.
    Jag dricker det ganska långsamt. Ett glas kanske vid 17 och sen till middagen och lite framför tv etc.


    Jag missköter inget i mitt liv. Tar hand om våra 3 barn minst 50%, tränar på gym ,springer , äter bra mm. Går alltid upp tidigt på morgonen(ofta min fru som får sova) Driver ett eget företag som går bra mm


    Är detta verkligen någon som anser detta är för mycket?
    Observera att min fru inte dricker i princip alls så konflikten blir större av det.


    Mvh,
    Pete


  • Svar på tråden Dricker jag för mycket ?
  • Gerd parterapeuten

    Hej!

    Du och din fru har olika syn på alkohol och det är klart att det kärvar lite då mellan er. Det verkar vara ganska stor skillnad mellan hur mycket ni dricker. Om din fru tycker att du dricker för mycket så bör du lyssna på hennes åsikter och argument och förstå hur det påverkar henne. Man skall inte ignorera sin partners syn på en gemensam sak. Du verkar klara din ganska höga konsumtion bra men du skulle kunna rådfråga någon läkare eller annan specialist och göra någon hälsokontroll. Det kan också vara så att om du fortsätter i den här omfattningen så finns det risk för beroende och andra negativa följder.
    Hälsningar
    Gerd  

Svar på tråden Dricker jag för mycket ?