Törs du lämna din sovande bebis ensam hemma?
Är det ok att lämna sin bebis ensam hemma kortare eller längre stunder? Nyfiken på hur folk ser på detta.
Är det ok att lämna sin bebis ensam hemma kortare eller längre stunder? Nyfiken på hur folk ser på detta.
Absolut inte! Eller det beror på vad du menar. Vi bor i lägenhet och om lillan sover när jag ska till tvättstugan lämnar jag henne där. Men då har jag alltid en babyvakt med mig så att jag snabbt kan springa upp om hon vaknar.
Svarade Nej. Men kan självklart gå ut med soporna eller hämta in posten (bor i radhus).
Nej, jag brukade släppa ut hunden i trädgården eller en bit utanför men alltid med dörren vidöppen och är aldrig mer än 10-15m hemifrån så jag hörde dem.
Nej. Jag håller mig inom syn- eller hörhåll.
Jag lämnar min bebis ensam i ett annat rum i lägenheten men går inte ut ur den utan honom. Har valt att tvätta i lägenheten istället för i tvättstugan för att slippa väcka mellan tvättmaskinerna.
I Solsidan har Mickan och Fredde två barn varav det yngsta är rätt så litet. De går ju tex och grillar hos Alex och Anna några hus bort med baby watch hos barnen. Otänkbart för mig.
För mig handlar det inte enbart om att barnen kan vakna och bli ledsna utan också att ha koll på att de andas och inte blir bortrövade. Tänker även om jag råkar ut för något utanför hemmet och har barnet kvar och det blir lämnat ensam. Säg att jag tex skulle bli påkörd på väg in i närbutiken och bebisen blir kvar ensam hemma.
Svarade Nej. Men kan självklart gå ut med soporna eller hämta in posten (bor i radhus).
Jag har sprungit ner till tvättstugan (tio meter från dörren) med babywatch medan grabben sovit, och ut med soporna, ungefär lika långt, men inte annars.
Nej.
Tänk om något händer?
Tänk om jag faller, blir påkörd eller dyl o inte kan förmedla mig?
Känns helt onödigt att utsätta sig för den risken. Jag vet att det finns risker överrallt och jag är inte överdrivet på min vakt, men undviker onödiga.
Ja under 5 minuter kan jag lämna min sovande pojk. Han sover 2-3½ timme åt gången och när han vaknar så ligger han och småpratar.
Här finns ingen risk att bli påkörd, rånad eller dödad så ur den synpunkten är det lugnt och det värsta som skulle kunna hända är att han börjat gråta.
svara på alt3 fast det jävligt ovanlig men har lämnat barnen sovandes i huset när jag varit ute på tomten/gatan o pratat med grannar eller passat på hjälpa min man med bilen eller vad som...men då sommartid till 99% o typ fönster o dörrar öppet och babywatch. Vintertid har det hänt att de fått sova i källaren när jag har behövt bära in 4 pallar pelletssäckar (då manen inte hemma alltså o det måste göras helt enkelt) kan ju säga att de lämnatsdå då jag inte har full uppsikt såp men går ju i källaren hela tiden de 2timmarna typ då pannrummet ligger där....men inte till mataffären.