Jag kom inte på något bättre skrev 2011-10-05 15:17:54 följande:
Det gäller att läsa på om vad man kan äta och inte, och välja vilken träning som är bäst för just dig, då kommer det gå jätte bra!
Min vikt nu är 73 kg, och som du säger så är målvikten 55kg, vet att det låter väldigt extremt, men för varje kilo som jag går ner så är det närmare mitt mål, och om jag inte når mitt mål så mår man ju så himla mycket bättre av att träna tycker jag, man känner sig snäppet snyggare varje gång :)
hoppas jag lyckas likabra som din bror! Har en kompis som tipsade om att simma ca 3 gånger i veckan 2-3 timmar per gång, väldigt jobbigt, men han gick ner 20 kg (!!) på en månad!
Anonym (SG) skrev 2011-10-04 19:50:48 följande:
Började förra veckan med träna på gym igen.
Var 2 ggr förra veckan och denna vecka var jag igår och tänkte dra dit imorgon igen.
Har som mål att gå ner ca 10 kg.
Mäter mig med då jag känner att man borde gå mer efter vad måtten säger än vad vikten, därav ca 10 kg ner.
Låter jätte bra :) Jo det har du rätt i, att ha med sin längd i det hela också! Jag är ju 163 cm, så jag borde väl väga runt 53-57.. så 55 blir nog bra för min del :Phaha jag vet hur du känner! har en dotter på 2 år och är ensamstående, det är först nu jag lyckats ta mig tid till att träna övh xD
jag är också ca 163 cm lång, borde nog me ligga i vikt nånstans mellan 55-57 typ.
men jag nöjer mej med att nå ner till 65 typ, kör mycke styrka, å muskler väger ju mer än fett
Denna veckan ha jag varit slarvig me maten, men nu ska jag skärpa mej, imån vlir det zumba, på onsdag cx worx och bodypump.
Jag är lite svag för sötsaker, kan bli svårt att låta bli... men men.