Inlägg från: Natulcien |Visa alla inlägg
  • Natulcien

    3 månader och ammar varannan timme..

    Vår son ammades varannan timme när han var 3 månder (och fortsatte så tills ca 7 månader). Fullt normalt. Å andra sidan slutade han äta på natten när han var 2,5 månader så varannan timme gällde bara dagtid.
    Men det är alltså helt normalt för en så liten bebis. Vissa äter även oftare än så.

    Och lägg inte för mycket energi på att söva och låta sova på sätt som han inte vill. Somnar han vid bröstet, så låt honom sova där. Somnar han i vagnen så låt honom sova där. Det kommer ändå att ändras hela tiden.

    Vår son sov bara i bärsele, vagn i rörelse, bilstol i rörelse eller famnen upp till att han var 8 månader. Först då kunde han somna i sin säng. På dagtid, alltså. På natten har han alltid sovit gott i sängen. Glad

  • Natulcien
    Marmacita skrev 2011-10-05 19:50:54 följande:
    ja båda mina ammades varannan timme förstas 6mån dygnet runt :-P    men så vägde första grabben 13 vid 6mån
    13 kg vid 6 månader? Och jag trodde min son var en sumo som vägde +9 vid 6 månader...och så var han egentligen en tunnis i jämförelse... Flört
  • Natulcien
    Marmacita skrev 2011-10-06 09:04:18 följande:
        men då har de att ta på när de sjuka oxå
    Ja, precis! Glad
Svar på tråden 3 månader och ammar varannan timme..