slemtorsk i din bralla skrev 2011-10-06 17:29:32 följande:
du kan inte hyra ut på långtidskontrakt.. det finns regler för detta. Två år är maximala tiden du kan hyra ut i andra hand - tror inte det finns någon förening som tillåter längre tid och frågan är ju varför ni vill ha kvar bostaden så länge utan att använda den själva???
Tänk också på att er hyresgäst får besittningsrätt efter så lång tid, det KAN alltså om hyresgästen bestämmer sif för att krångla bli problem med att sälja den (till någon annan än den som hyr den) eftersom man har rätt till sin bostad efter 2 år.
Den statistik jag får fram visar att ni skulle kunna ta ut så mycket som 4 500 för den utan att det blir "tjafs" och utan att ni riskerar att bli återbetalningsskyldiga, den statitsiken är dock från 2009, nu har ju inte hyrorna gått upp sjusärdeles mycket sen dess men jag skulle nog satsa på 5000 om jag vore ni.
Glöm inte att få tillstånd från föreningen och ta uppgiftskontroll på personen ni hyr ut till, man kan begära en hyra eller två i deposition men den måste ni ju betala tillbaka (alternativt låta hyresgästen bo gratis sista tiden ) depositionen är ju en säkerhet utifall något går sönder eller att hyresgästen skiter i hyran.
Ni har eg ingen säkerhet mot sånt.. så skiter hyresgästen i att betala så får ni stå för det och sen kräva in det från hyresgästen.
Skriv ett gilitigt kontrakt.
Man kan väl hyra ut som ett år i taget? Min pappa är fastighetsmäklare och hyr ut några bostäder privat, och tror att dom är satt på ett år i taget. Hade tänkt och prata med pappa om allt sånt när han kommer tillbaka från semestern. Hur dom har gjort och så.
Nej, anledningen till att vi vill hyra ut är att vi vill hyra ett hus. Vågar ej köpa hus, eller kommer inte ha råd att köpa ett hus då vi inte får högre lån. Så då var planen i fall att det gick att hyra ut denna och hyra någonting mer på landet för att testa hur det funkar. Alt. hyra hus på någon gård eller liknande då jag pysslar mycket med hästar. Men som sagt, bara spekulationer än så länge....
Ska man köpa ett hus i krokarna kostar det ju runt 2 milj, och det har vi tyvärr inte råd med.
Okej, nej 5000 är inte så högt för att hyra ut. I såfall avstår vi nog helt om vi måste ha så pass låg uthyrningshyra för att känna sig "trygg" att inte bli återbetalningsskyldig.
Jo allt sånt vet jag