En liten fundering angående skonkost åt katt
Har en liten fråga angående skonkost till katt. Han har haft magproblem en tid nu. Dyker upp lite blod i avföringen då och då. Fick rådet av veterinär efter ett besök att ge honom matolja i fodret då och då för att se om det hjälper.
Har även läst på lite om irriterad tarm hos katt och en annan tjej hade samma problem med sin kisse. Hon fick rådet att ge honom skonkost ett tag. Alltså fasta katten först i 24 timmar. Sedan ge kokat ris i 2 dagar. Och därefter gå över till kokt köttfärs i ca 1 vecka innan man börjar sakta men säkert att blanda i kattmat igen. Kan ju vara värt att prova.
Min fråga lyder alltså: borde jag blanda i salt eller något annat i riset och köttfärsen eller ska den vara helt naturell? Kan jag blanda i lite matolja i riset/köttfärsen också ibland? Har läst att man ska ge små portioner ofta under dagen. Hur mycket tycker ni? En matsked 3 ggr/dag kanske?