• Anonym

    Psykiater i Göteborg

    Jag behöver träffa en psykiater. Nu har jag bokat en men det kostar 1 000 kr för 50 minuter. Om det blir fler besök har jag inte råd.

    Min läkare på VC skrev ut Sertralin men jag behöver bli utreda. 

  • Svar på tråden Psykiater i Göteborg
  • Anonym

    Är alla friska i Göteborg?Tungan ute

    Min läkare på VC ringde och sa att hon inte kan remittera mig till en psykiater. Demon

  • Anonym
    Anonym (Men..) skrev 2011-10-14 17:55:50 följande:
    Men varför kunde hon inte remittera dig till en psykiater? Tycker det verkar konstigt! Kunde hon motivera varför? Vet att det är lite krångligt i Göteborg då man i princip måste ha en diagnos för att få hjälp.. Dom har inte som i ex. Mölndal där dom har en öppen psykiatrisk mottagning, utan dom har en mottagning för varje diagnos, typ borderline mottagning osv.. Men någon hjälp borde du ju kunna få?! Det måste man ju ha rätt till.. Man får helt enkelt bråka med dom.. Och att man har hjälp från någon närstående som kan bråka om man inte orkar själv.. Jag betalar bara 250 kr per besök upp till en viss summa(tror att det är 900?) sedan har jag frikort och då är det gratis... Men det är inom landstinget och inte i Göteborg.. Lycka till!
    Hon sa att läkare på VC inte får remittera patient med depression till psykiater. De, läkare på VC, måste behandla själva.

    Problemet är att jag vet inte om depression är rätt diagnostik. Det enda som hon gör är skriva ut Sertralin.
  • Anonym
    Anonym (Men..) skrev 2011-10-15 10:39:33 följande:
    Hej igen! Jo jag har hört att VC ska ta hand om en del psykiatriska behandlingar, men är du inte nöjd så kan du söka dig till en psykiatrisk mottagning själv.. Googlade en del, då jag är intresserad av ämnet och jag har själv haft problem med att inte få rätt hjälp och det gör mig så förbannadObestämd Som jag förstår det behöver man ingen remiss till en del av ställena och där gäller patientavgiften dvs, 200 kr upp till frikort.

    "På olika platser i Göteborg finns öppenpsykiatriska vuxenmottagningar ("öppenpsyk") dit du kan vända dig om dina depressioner är mycket handikappande. Du behöver ingen remiss för att söka dig till en öppenpsykiatrisk mottagning. Ring till den mottagning du bor närmast och beskriv din situation. På den öppenpsykiatriska vuxenmottagningen arbetar personalen i så kallade team. Varje team består av psykiater (läkare som är specialist på psykiatri), sjuksköterskor, psykologer, psykoterapeuter, sjukgymnaster, arbetsterapeuter och kuratorer. Teamet planerar din behandling tillsammans med dig." www.ibisgbg.se/wmhtml/mar_du_daligt.htm

    Där finns också nummer till de olika mottagningarna som inte har remisstvång... Här är bla en mottagning som man kan söka till själv: www.tina-mottagningen.se/

    "Utredning, diagnostik och behandling erbjuds patienter med depressionstillstånd och andra affektiva tillstånd, panikångest, fobier, generaliserad ångest, stressrelaterade tillstånd, minnes- och koncentrationssvårigheter, posttraumatiska stressyndrom, krisreaktioner, sömnstörningar och ätstörningar."


    "Du som patient kan söka oss direkt eller via remiss från Din vårdcentral."


    "Vi garanterar snabb handläggning och håller vårdgarantin som är 3 månader."

    Lycka till!
    Tack!

    Tina-mottagningen kan ta emot mig eftersom jag inte bor i "Rätt" stadsdelen.

    Har ringt runt men inte fick träffa en läkare.
  • Anonym

    Så nu funderar jag om jag ska avboka besöket eller inte hos psykiater eftersom det kostar 1000 kr. Kanske ska försöka med Sertralin ett tag till. Problemet är att jag håller på att ge upp min utbildning.

    Här är det som jag har tänkt ta upp med läkaren:


    Barn:


    Svårt med kompisar;


    Kände mig annorlunda och kände att människor inte kunde förstår mig!


     


    Tonåring:


    Vild;


    Började många kurser/aktiviteter men avslutade aldrig ngt- tyckte att det inte var bra, tråkigt osv. Slutade högskolan efter tredje program!


     


    Vuxen i Sverige:


    Alltid jobb utan krav på utbildning


    Sjukskrivningar; föräldraledigheten; vab; studieledigheter.


    Ångest, deppig, panik och social fobi.


    Orkar inte går ut i perioder och ibland är upp i varv.


    Självmordstankar;


    Dålig självförtroende;


    Inte umgås med ngn.


    Son med AS.


    Stor sömn behov.


    Alltid uttråkad; dålig koncentration; svårt att komma igång.


     


    Då är min fråga, vad tror ni att jag har? Depression, bipolär eller bara lat?


     

  • Anonym
    Smilla86 skrev 2011-10-21 12:37:35 följande:
    Hm låter inte som en depression tycker jag utan nått mer.. ADD?
    Det funderar jag på också. Men vad finns för behandling? Retalin?
  • Anonym

    Jag funderar på sjukskriva mig från skolan. Omtenta på måndag!

  • Anonym

    Så nu har jag varit hos psykiater.  Han tycker att jag inte är deprimerad men däremot frustrerad pga. olika omständigheter.  Han tycker att jag sover hela tiden för att fly verkligheten.


     

  • Anonym
    Anonym skrev 2011-10-25 17:24:22 följande:

    Så nu har jag varit hos psykiater.  Han tycker att jag inte är deprimerad men däremot frustrerad pga. olika omständigheter.  Han tycker att jag sover hela tiden för att fly verkligheten.


     


    Vad gör man åt det?
  • Anonym
    Anonym (Men..) skrev 2011-11-02 09:53:08 följande:
    Verkar ju vara en rutten läkare!  Är man deprimerad så sover man väl för att fly verkligheten? Det gjorde i alla fall jag.. Jobbigt läge.. Hur känns det nu då? Mår du inte bättre tycker jag att du ska söka dig till en annan läkare...Kanske kan va så att du får träffa en psykolog eller kurator dom första gångerna, så att du får beskriva din situation och därefter ger hon dig en läkartid.. (på en öppenpsykiatrisk mottagning)
    Samma sits! Inte bättre!
Svar på tråden Psykiater i Göteborg