Inte betala mobilabonnemang
Om man låter bli att betala sitt mobilabonnemang (som man inte använder) vad händer då? Stänger dom bara av det då, eller vad? Någon som har gjort det?
Om man låter bli att betala sitt mobilabonnemang (som man inte använder) vad händer då? Stänger dom bara av det då, eller vad? Någon som har gjort det?
Då får man först en påminnelse och sedan går det till inkasso och/eller kronofogden.
Det är ett kontrakt du bundit upp dig på så troligtvis går hela skulden till kronofogden och numret stängs av.
Och nej, har inte gjort så själv.
Ok
Tänkte om det funkar som när man har försäkringar, att om man inte betalar så bryts den. Fast där har man iofs inte bundit upp sig på samma sätt.
Om du inte har bindningstid kvar, så kan du ju bara säga upp det..
Då kommer tillslut fogden
Ingen bra ide, jag gjorde så när jag för några år sen fick lite ekonomiska problem, det som händer är att du först får påminnelse, och om du inte betalar så skickar dom räkningen till inkasso månad för månad, och för varje månad läggs inkassoavgifter på, så ingen bra ide alls blir väldigt dyrt.