Inlägg från: Wijkstrom |Visa alla inlägg
  • Wijkstrom

    Juli bebis 2012

    Hej allihopa! Jag har följt den här tråden för skoj skull den senaste månaden iaf, o ja känner igen mig i allt ni skriver!! Är idag i v37 (36+3) idag. Tänkte kolla om ja kunde hoppa in så här på slutet? Jag e såå avis på er som redan fått era små underverk! Kan ju berätta att jag heter Denise och bor med min sambo, vi väntar vårat första barn och är överlyckliga!

  • Wijkstrom

    Tack alla, O grattis till bebis litenR!
    Idag har vi vart på ante mottag för lite ctg, vi har vart på förlossningen varannan dag nu ett tag men dom hade så mycket o göra så vi fick ta ante ist. Ska dit på fredag igen och sen på tisdag ska vi träffa nån läkare där. Därför vi får åka in så mycket nu är för att fosterrörelserna har minskat nåt grymt, plus att lillis har bestämt sig att ligga i säte, o har gjort de i ett par veckor nu! Idag började mina förvärkar igen, en vecka sen sist så lite har ja fått vila. Dom gör fruktansvärt ont när dom väl kommer men efter nåra timmar så slutar de, foglossning from hell och karpaltunnelsyndrom fångar upp all tid som går när förvärkarna har semester ;D Har också som vissa av er svårt o sova, vaknar varje timma av att man behöver gå på toa eller att man måste vända på sig, konstigt att man inte gör de i sömnen som alltid. Nu ska ja fixa klart i köket, vi bor i lägenhet och det finns inga högskåp, men igår fick jag ett från ikea av min sambo i födelsedagspresent (28/6). Överlycklig! Så nu måste jag ju ändra om överallt =)

  • Wijkstrom

    Beranda! Jag har också halsbränna och inga tabletter hjälper, men jag har alltid uppskuret vattenmelon, tar man tre små bitar så brukar de mycket mycket bättre.. För mig funkar det, iaf så att man kan somna om o så på nätterna :P

  • Wijkstrom

    Beranda och Jamtlandstaus: Det gör ni rätt i! Jag har också Novalucol, dom hjälpte mig dom första dagarna men sen blev de nästan värre me dom. Ett glas mjölk hjälpte mig from v 18 tills ja kom in i v 30, de va en på sjukrådgivningen som tipsade om de.. Men nu e de bara vattenmelon som hjälper!! =D Hoppas hoppas de hjälper er me!

  • Wijkstrom

    (Sen vet jag att ett glas vatten med en tsk bikarbonat ska göra susen, men det har inte jag vågat testa än, låter inte alls gott :P)

Svar på tråden Juli bebis 2012