• Anonym (Familjehemsmamma)

    Jobba halvtid!

    Hur gör ni som är familjehem? Jobbar ni heltid? Ni som jobbar deltid, får ni ersättning från soc för dom procenten ni inte jobbar? Just nu är jag tjänstledig och ska vara det året ut. Efter nyår vill jag börja jobba 50% men enligt vår soc sekr är det inte säkert att dom kommer att ersätta mina 50%. Vi har 2 placeringar med speciella behov och jag känner att ska jag kunna ge barnen kvalitetstid hemma så räcker det för mig att jobba 50%.
    Berätta gärna hur ni gör. 

  • Svar på tråden Jobba halvtid!
  • Anonym

    Ibland kan man få ersättning för förlorad arbetsinkomst,i början av en placering är det vanigt för anknytningens skull och även ibland om något speciellt händer så att man behöver vara hemma pga det.
    Är det inte sagt så från början och har inget speciell/nyttt hänt med barnen som bor hos dig som gör att du MÅSTE vara hemma så kommer dom inte att gå med på att betala 50% lönebortfall
    Ser "uppdraget ut som ni kom överens och inget tyder på att du absolut MÅSTE vara hemma så kommer du inte få vara det mot betalt!
    Varför vill du vara hemma nu när det ändå verkar ha funkat att du jobbar?

Svar på tråden Jobba halvtid!