Inlägg från: Anonym (bokmalen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (bokmalen)

    Ni som letar/har pedagogiska, men roliga, böcker till era barn...

    Varför är det så viktigt att berättelsen har med barnets utvecklingsfaser att göra? Alla böcker är i princip bra och nyttiga, för dom stimulerar fantasin. Kan man som barn känna igen sig i sagan så är den rolig, men kanske är den mer spännande om man inte känner igen sig?

    Vi har ett halvt bibliotek här hemma med alla möjliga och omöjliga böcker. Barnen läser tillsammans med mig, eller för sig själva. Just nu är ena barnet väldigt intresserat av ett slags uppslagsverk för barn där man förklarar enkelt hur saker ligger till, t ex varför det regnar eller hur man hör. Det andra barnet tycker om Richard Scarry-böcker med detaljerade bilderdär barnet kan leta detaljer, fantisera om karaktärerna och omgivningarna men där texterna är korta och ganska intetsägande. Innan dess var det böckerna om hunden Plus, som lär sig räkna, som var roliga och såklart Halvan-böckerna.

    Visst har barnen läst Emma-, Totte- och Max-böckerna etc och sett hur det kan gå till på dagis, eller när man får syskon osv men jag kan inte påstå att det är de böckerna som varit mest intressanta.

Svar på tråden Ni som letar/har pedagogiska, men roliga, böcker till era barn...