Undlåta att betala böter?
Är det någon som vet vad som händer om man har åkt fast för rattfylleri (ej grovt) men inte har råd att betala de böter som man har fått pga ansträngd ekonomi? Åker man på samhällstjänst eller liknande istället?
Är det någon som vet vad som händer om man har åkt fast för rattfylleri (ej grovt) men inte har råd att betala de böter som man har fått pga ansträngd ekonomi? Åker man på samhällstjänst eller liknande istället?
Testa och se. Det verkar som om det fler saker i ditt liv som är lite ansträngt. Rannsaka dig själv och fundera över vad du kan göra för att förbättra ditt liv.
Avbetalning är kört, det går de inte med på. Vid strasfföreläggandets belopp-sättning har åklagaren redan tagit hänsyn till ts ekonomi, försörjning, ev ensamstående och skulderna.
Ts, det är bara att håva upp åengarna eller hamna hos fogden.
"Om du inte betalar i tid får du en betalningspåminnelse. Hela beloppet ska betalas inom 14 dagar efter påminnelsen, ingen påminnelseavgift tas ut. Rikspolisstyrelsen får inte bevilja någon avbetalningsplan.
Om du trots påminnelsen inte betalar böterna, överlämnas ärendet till Kronofogdemyndigheten. Då tillkommer en avgift på 600 kr. När ärendet överlämnats är det avslutat hos Rikspolisstyrelsen. Eventuella frågor ställs då direkt till kronofogdemyndigheten."
"Ett godkänt föreläggande gäller som en lagakraftvunnen dom.
Den som dömts till böter i Sverige får ett inbetalningskort.[5] Böter som inte har kunnat drivas in, ska på talan av åklagare förvandlas till fängelse, om det är uppenbart att den bötfällde av tredska har underlåtit att betala böterna eller om förvandling annars av särskilda skäl är påkallad från allmän synpunkt.[6]
Enklast av allt är väl förmodligen att ringa något bra telefonnummer som stod på böteslappen/föreläggandet och fråga om alternativ? De är de enda som kan ge rätt svar.
Tyvärr måste jag nog säga, men böterna hamnar bara hos kronofogden, önskar att det kunde läggas till både fängelse och behandling för såna som sätter sig bakom ratten onyktra.
Du har fått ett strafföreläggande som du godkänt = åklagaren har lagt ner detta. Nu ligger allt hos Rikspolisstyrelsen. Du har 1 månad på dig att betala å sen 1 månad efter påminnelse att betal. Om du inte hade godkänt strafföreläggandet så hade du haft ytterligare 1 månad innan godkänt, sen 1 månad påminnelse, och sedan 1 månad betala å sedan 1 månad påminelse att betala vilket innebär 4 månader på dig att betala, nu har du 2 månader att betala, du Kan betala in små summor men måste vara fullt betalt inom 2 månader.
Hängde du med?
Lite mera
sen lämnas ärendet efter påminelsen inte blivit betald till fogden, å dem har viss handläggnings tid osv. Så då borde du få en månad till på dig. Du får inte en prick direkt, om du kan betala direkt
I ett första skede hamnar du hos kronofogden, betalar du inte då kan de försöka driva in bötesbeloppet.
har du ingenting av värde, så att indrivningen går bet, då kan böterna i ett andra skede omvandlas till fängelse på begäran av åklagare. Om det är uppenbart att du underlåtit att betala böterna trots möjlighet vill säga.